Dansen met een rollator

donderdag 12 januari 2017
timer 3 min
Hoe kan technologie bijdragen aan betere zorg? Dat is de onderzoeksopdracht van Erwin de Vlugt, lector Technology for Health aan de Haagse Hogeschool. Zijn interesse ligt vooral bij de robotica.

Welke rol kunnen robots spelen in de zorg?

"In de revalidatie kunnen robots worden ingezet ter ondersteuning van de beweging, bijvoorbeeld als exoskelet waarmee dwarslaesiepatiënten weer kunnen lopen.  De robots die worden ingezet bij de zorg aan demente ouderen zijn al vrij bekend. Maar een robot kan ook een slimme rollator zijn die helpt bij opstaan, zitten en lopen en die naar je toe kan komen rijden als je daarom vraagt. Er zijn zelfs rollators die met je dansen. Interessant zijn ook de robots die als butler kunnen fungeren: de boodschappentas uitruimen, de magnetron openmaken et cetera. Ouderen kunnen zo langer zelfstandig thuis wonen."  

 

Bestaan deze robots al of is het nog toekomstmuziek? 

"Ik denk dat dit soort robots waarover mensen de baas zijn, zoals een rollator of een exoskelet, over vijf jaar veel meer in de praktijk zullen voorkomen. Het zal nog wel wat langer duren tot er ook autonome, zelfdenkende robots in de huiskamers rondlopen. Dan komen er ook ethische vragen om de hoek kijken.


Er bestaan al veel interessante prototypes, de robotica is vrij ver ontwikkeld. Het knelpunt ligt voornamelijk bij de evaluatiestudies die vaak niet goed zijn opgezet waardoor  de doelmatigheid niet duidelijk is en de marktintroductie te traag verloopt. De meeste zorgverzekeraars zijn pas bereid te betalen als de techniek kostenbesparend werkt. Maar mijn visie is dat robots geen zorgverleners vervangen maar simpele taken overnemen zodat de kwaliteit van de zorg omhoog gaat."

 

Welke andere technologieën onderzoekt u? 

"We maken nu een applicatie voor thuisrevalidatie voor therapie via de laptop of via de televisie. Patiënten krijgen een handschoen aan met sensoren en trainen terwijl ze een spel spelen. Als oefenen leuk is, is de therapietrouw groter en via de sensoren kan ook de arts de prestaties van de patiënt volgen.


Verder richten we ons op data-analyse. Bij huisartsen is er veel behoefte aan meer zicht op hoe de gezondheid van een stad of wijk zich ontwikkelt. Deze data zijn lastig te verzamelen maar kunnen wel heel veel meerwaarde gaan bieden aan de huisartsenpraktijk. Er zijn nog geen onderzoekers die dit hebben opgepakt, omdat het ingewikkeld is en de businesscase onduidelijk. Wij gaan dit met verschillende lectoraten vanuit de Haagse Hogeschool en verschillende medische partners oppakken."

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Dansen met een rollator

Meer artikelen met dit thema

Amon van den Borg - foto Arts en Zorg
all_inclusiveAchtergrondartikel

'Digital first' als groeimodel: De succesvolle strategie van Arts en Zorg

8 jan om 13:30 uurtimer5 min

De Arts en Zorg Groep is in korte tijd uitgegroeid tot een van de grotere spelers in de…

Lees verder »

Vcare en Juvoly slaan handen ineen: ‘Slimme spraakherkenning die naadloos aansluit op de workflow in praktijk’

18 dec 2025 timer4 min
In de huisartsenzorg blijft de druk oplopen. Het aantal telefoontjes stijgt, terwijl personeel schaars blijft.…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec 2025 timer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Breng natuurbeleving in je praktijk met Natuurscherm.com

15 dec 2025 timer3 min
Patiënten zitten of liggen vaak langere tijd in uw praktijk — momenten waarop spanning en zenuwen gemakkelijk de…
Lees verder »
De ‘online’ huisartsen  van ‘Huisarts in Beeld’ zijn voor Huisartsenpraktijk Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Huisarts in Beeld’ bij Hooge Platen in Breskens: ‘Uitkomst in nijpende situaties’

8 dec 2025 timer4 min
De huisartsenzorg in Zeeland, en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, kampt zoals bekend met een groot tekort aan…
Lees verder »

Huisarts in Beeld: digitale hulplijn voor huisartsenpraktijken

28 nov 2025 timer5 min
Vooral in landelijke regio’s staan veel huisartsenpraktijken onder druk. Baukje Hogeboom, manager bij Hulp voor…
Lees verder »
79% van mensen met een chronische aandoening en 81% van de ‘algemene bevolking’ zijn bereid de huisartsenzorg volledig of gedeeltelijk digitaal te ontvangen
flash_onNieuws

Nivel: ‘Zorggebruikers staan open voor veel meer digitale huisartsenzorg’

13 nov 2025 timer4 min

Veel Nederlanders willen een groter deel van hun huisartsenzorg digitaal ontvangen. Dat…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Nivel: ‘Inzet AI onder huisartsenpraktijken nog beperkt’

21 okt 2025 timer4 min

Een meerderheid van de huisartsenpraktijken in Nederland heeft behoefte aan ondersteuning…

Lees verder »