Datalekken: hoe zit het ook alweer?

vrijdag 23 december 2016
timer 2 min
Nu het nieuwe jaar is begonnen, is het goed om weer even de regels rondom datalekken op te helderen. Wat is een datalek en is het ernstig als u er eentje heeft?

Formeel zit het zo in elkaar: Sinds 1 januari 2016 geldt de meldplicht datalekken. Deze meldplicht houdt in dat organisaties (zowel bedrijven als overheden) direct een melding moeten doen bij de Autoriteit Persoonsgegevens (meldloket datalekken) zodra zij een ernstig datalek hebben en soms moeten zij het datalek ook melden aan de betrokkenen (de mensen van wie de persoonsgegevens zijn gelekt).

 

Bij een datalek gaat het om toegang tot of vernietiging, wijziging of vrijkomen van persoonsgegevens bij een organisatie zonder dat dit de bedoeling is van deze organisatie. Onder een datalek valt dus niet alleen het vrijkomen (lekken) van gegevens, maar ook onrechtmatige verwerking van gegevens.

 

Maar wat is nu eigenlijk een datalek?

Ongetwijfeld kennen we allemaal de verhalen van kwijtgeraakte USB-sticks en bij het vuil gezette computers met gegevens. Wat te denken van de gecrashte harde schijf met röntgenfoto's die achteraf niet zo ernstig kapot bleek? Maar ook een mailbericht met de patiëntgegevens van patiënt X wat abusievelijk naar patiënt Y gemaild wordt is een datalek. Ongetwijfeld komt uw zakelijke mail aan op uw (privé) smartphone welke op vakantie ontvreemd wordt, ook dit is een mogelijk datalek. Als uw smartphone alleen privé gebruikt, is bij ontvreemding dus geen sprake van een datalek.

 

Kortom we spreken van een datalek als (persoons)gegevens van een organisatie terecht komen bij derden die geen toegang tot die gegevens (zouden) mogen hebben, vaak ten gevolge van een beveiligingsprobleem. In feite is een datalek een overtreding van de Wet Bescherming Persoonsgegevens.

 

Wat moet ik nu doen?

Vermoedelijk zult u als weldenkend mens uw zaakjes netjes op orde hebben en al jarenlang zorgvuldig met de gegevens binnen uw organisatie omgaan. Maar het kan nooit kwaad om eens kritisch rond te kijken of het nog allemaal netjes op orde is.

 

Frank Vermunt
B en F Media

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »

DentalRules Gebruikerscongres 2025: Een dag vol inspiratie in het Olympisch Stadion

4 sep om 15:15 uurtimer3 min

Heeft u zin in een dag vol inspiratie, praktische inzichten en waardevolle ontmoetingen?…

Lees verder »

Huisartsenorganisatie Medi-Mere pioniert succesvol met Juvoly-AI in telefonische triage

4 sep om 15:00 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Medi-Mere is de eerste die de slimme spraakherkenningstechnologie van Juvoly integreert in…
Lees verder »

Cobbler Cloud: een veilig en onafhankelijk alternatief voor grote cloudaanbieders

28 aug om 09:00 uurtimer5 min
De cloud is niet meer weg te denken uit de zorg, maar waar staan gevoelige patiëntgegevens eigenlijk? En hoe…
Lees verder »
Voordat je bij de Zelfzoekdokter op consult komt, communiceert deze hoofdzakelijk digitaal, geeft digitale tips, gebruikt fotodiagnostiek, adviseert via mail of app, gebruikt kunstmatige intelligentie. (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Van Flexdokter naar Zelfzoekdokter

27 aug om 14:45 uurtimer5 min

In de boekbespreking van ‘de Vragendokter’ van Jojanneke Kant vroeg Thieu Heijltjes zich af…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

‘Tandartsen staan overwegend positief tegenover AI’

20 aug om 12:15 uurtimer3 min
Tandarts Dilek Sezen-Hulsmans doet aan het Radboudumc promotieonderzoek naar de rol van kunstmatige intelligentie…
Lees verder »
flash_onNieuws

Tandartsen en orthodontisten steunen massaal bezwaarprocedure KNMT tegen NZa

20 aug om 11:30 uurtimer4 min
Meer dan 4.600 praktijkhoudende tandartsen en orthodontisten hebben zich aangesloten bij de bezwaren van de KNMT…
Lees verder »
Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

21 jul om 17:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »