Hoe gevaarlijk is dit mailtje?

dinsdag 22 augustus 2017
timer 2 min
Terwijl ik in de stortregen van A naar B rijd, luister ik met veel belangstelling naar radio 1. Een deskundige vertelt ons luisteraars dat de Nederland een gemakkelijk digitaal doelwit is.

Onze energie- en zorgsector maar ook overheidsinstellingen zijn blijkbaar gemakkelijke doelwitten omdat ze nog vaak werken met verouderde software. We hebben natuurlijk de afgelopen maanden maar al te vaak gezien dat het niet alleen hier maar ook in andere landen behoorlijk fout kan gaan als centrale systemen plat worden gelegd, kijk naar de overslaghaven van Rotterdam of de elektriciteitsnetwerken in Kiev.

 

De deskundige klonk wat moedeloos toen hij toevoegde dat het niet alleen deze vitale systemen zijn waar we ons zorgen om moeten maken maar dat ons eigen gedrag ook veel beter moet. Aanvallen kunnen plaatsvinden via honderden gekoppelde computers, zoals die van jou en die van mij. We openen nog veel te vaak mailtjes en bijlagen die ons meestal niet meteen laten betalen  om weer gebruik te maken van de eigen computer (al kan dat ook, ransomware heet dat)  maar die bijvoorbeeld wel een bestandje achterlaten waardoor we nietsvermoedend deel zijn geworden van zo’n gekoppeld netwerk.

 

Vandaag daarom in de praktijk weer extra aandacht vragen voor het snel uitvoeren van computerupdates en bij elke mail of bijlage afvragen of we de afzender vertrouwen.  Liever een boze herinneringsmail dan een zwart scherm dat om bitcoins vraagt!


Door Maaike Straathof


Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Hoe gevaarlijk is dit mailtje?

Meer artikelen met dit thema

Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

10 jun om 12:45 uurtimer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

19 mei om 14:30 uurtimer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

15 mei om 14:00 uurtimer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

15 mei om 13:45 uurtimer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Hack bij ChipSoft lijkt huisartsenpraktijken te treffen

8 apr om 14:15 uurtimer3 min

Een ransomware-aanval op softwareleverancier ChipSoft heeft mogelijk huisartsenpraktijken geraakt. De website…

Lees verder »
Gebruik van AI (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘AIC4NL AI Kompas’ adviseert: 'Investeer nu in AI-vaardigheden en zorgspecifieke chatbots'

26 mrt om 15:00 uurtimer3 min

Het ‘AIC4NL AI Kompas voor de nulde- en eerstelijnszorg’ biedt een overzicht van de actuele…

Lees verder »
Jelle Keuper: ‘Ik heb goede verhalen gehoord van huisartsen die op groepsniveau, of als zorggroep, hun digitale zorg opschalen in overleg met de zorgverzekeraar.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Digitalisering leidt tot minder werkdruk mits goed geïntegreerd’

25 mrt om 13:30 uurtimer5 min

Uit onderzoek van de Tilburgse onderzoeker Jelle Keuper komt een dubbel beeld naar voren over…

Lees verder »