Hoeveel is een sollicitant waard?

dinsdag 19 juli 2016
timer 3 min
Arbeidsvoorwaardengesprekken staan in het teken van 'onderhandelen'. De salariseis van een sollicitant is vaak een 'dealbreaker' tijdens het arbeidsvoorwaardengesprek: de sollicitant en de praktijkhouder (werkgever) komen dan niet tot een overeenkomst. Hoe ga jij daarmee om?

Het resultaat van een dealbreaker is dat de praktijkhouder zijn vacature niet op zal vullen en de sollicitant geen nieuwe baan heeft. Praktijkhouders bevinden zich daarom soms in een situatie waarin zij uit twee kwaden moeten kiezen, namelijk:

  • een sollicitant vanwege zijn salariseis niet aannemen (waardoor er een personeelstekort zal ontstaan) ;
  • een sollicitant tegen een 'te hoog' salaris aannemen (waardoor de salariskosten relatief hoog worden). 

Om het bovenstaande te illustreren volgt hieronder een casus.


De feiten
  • Een preventieassistent werkt in een tandartspraktijk.
  • Zijn omzet bedraagt €100.000,- per jaar.
  • Hij is ingeschaald in  schaal 2, pe riodie k 8   (hoogste periodiek in zijn schaal).
  • Hij besluit zijn carrière elders voort te zetten en neemt ontslag.
  • De agenda's van de overige behandelaren zijn vol, waardoor zijn agendavulling niet opgedeeld kan worden.
  • De praktijkhouder plaatst een vacature om de ontstane vacatureruimte op te vullen.

Reacties op de vacature

Twee weken vóór de laatste werkdag van de preventieassistent, heeft de praktijkhouder 1 reactie op zijn vacature ontvangen. De reactie is van een sollicitant met 1 jaar werkervaring als preventieassistent. De sollicitant kan per direct starten.

De sollicitant wordt uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek én hij mag een dag meelopen. Zowel het kennismakingsgesprek als de nabespreking van de meeloopdag geven de praktijkhouder het gevoel dat de sollicitant een geschikte kandidaat voor de functie zal zijn. Op basis daarvan nodigt de praktijkhouder de sollicitant uit voor het arbeidsvoorwaardengesprek.


Dealbreaker tijdens het arbeidsvoorwaardengesprek?

Tijdens het arbeidsvoorwaardengesprek bekijken de sollicitant en de praktijkhouder de KNMT-advies salarisschalen. De praktijkhouder stelt voor om de sollicitant in te schalen in  sala risschaal 2, periodiek 1 . Hij is namelijk van mening dat de sollicitant maar 1 jaar werkervaring heeft en daardoor niet hoger ingeschaald kan worden dan in periodiek 1. De sollicitant gaat echter niet akkoord met mi nder dan  schaal 2 , periodiek 4 . Dit heeft hij, naar eigen zeggen, bij een andere werkgever ook aangeboden gekregen.
 

Advies salarisschalen: bron KNMT

De praktijkhouder heeft grofweg 3 opties. 

  1. Aannemen en 'te veel' betalen
  2. Aannemen en op termijn ontslaan
  3. Niet aannemen en verder werven
Stel dat de praktijkhouder jou om advies zou vragen. Welke optie adviseer jij hem? Klik hier om jouw advies te geven.

Vermijd de situatie waarin de praktijkhouder terecht is gekomen

Om niet in dezelfde situatie als de praktijkhouder terecht te komen, is het belangrijk dat jij als praktijkhouder of praktijkmanager in staat bent om op een effectieve manier medewerkers te werven. Dit kan enerzijds gebeuren door zelf de werving uit te voeren en anderzijds kan je er ook voor kiezen om de werving uit te besteden.

De voor- en nadelen van deze opties worden in het boek Het DNA van een tandartspraktijk be schreven.

 

Cursus werving en selectie

Op 27 september 2016 vindt de training Werven en introduceren van nieuwe medewerkers plaats.  Klik hier voor meer informatie over de cursus.

Roberto Lamsberg – Eigenaar van Dental Center Management    

Praktijkmanagement voor tandartsen

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Hoeveel is een sollicitant waard?

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'

8 okt om 14:30 uurtimer5 min

Uit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’

2 okt om 13:00 uurtimer5 min
Tijdens Prinsjesdag presenteert het kabinet volgens de traditie de rijksbegroting en fiscale plannen voor het…
Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tandartsen en orthodontisten steunen massaal bezwaarprocedure KNMT tegen NZa

20 aug om 11:30 uurtimer4 min
Meer dan 4.600 praktijkhoudende tandartsen en orthodontisten hebben zich aangesloten bij de bezwaren van de KNMT…
Lees verder »
Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

21 jul om 17:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Kostenonderzoek - Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

KNMT vecht kostenonderzoek NZa aan bij de rechter

15 jul om 13:00 uurtimer3 min

De KNMT is naar de rechter gestapt om de uitkomsten van het recente kostenonderzoek van de…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »