Hoogleraar Huisartsgeneeskunde focust op eHealth

timer 3 min
Het Leidsch Universitair Medisch Centrum heeft per 1 januari een nieuwe hoogleraar Huisartsgeneeskunde bij de afdeling Public health en Eerstelijnsgeneeskunde. Dr. Niels Chavannes houdt zich vooral bezig met 'eHealth en diseasemanagement'.

Dat zijn de mogelijkheden voor zorgverleners en patiënten om digitaal gegevens uit te wisselen en patiënten mede verantwoordelijk te maken voor hun gezondheid. “eHealth is een speerpunt in het LUMC.”

 

“Op het gebied van eHealth is er een woud aan mogelijkheden en ook in het LUMC zijn allerlei initiatieven genomen”, zegt Chavannes. “Mensen met een chronische aandoening kunnen bijvoorbeeld thuis metingen doen en doorsturen naar het ziekenhuis. Zo houden zij zelf de vinger aan de pols. Goede voorbeelden zijn onder meer te vinden bij Nierziekten, Longziekten en Cardiologie.”


Maar niet van alle toepassingen is bewezen dat ze echt iets toevoegen aan de zorgverlening. Er zijn ook plannen die niet haalbaar blijken, of toepassingen die patiënten en zorgverleners onhandig vinden en dus links laten ligge n.


eHealth als ondersteuning

“Het zou mooi zijn als LUMC’ers ideeën en ervaringen uitwisselen, zodat ze van elkaar leren en samen nieuwe toepassingen kunnen ontwikkelen", vindt Chavannes. "Daarom wil ik een Platform eHealth opzetten waar we alle initiatieven kunnen etaleren en stroomlijnen. En waar we ook een gezamenlijke strategie kunnen uitstippelen.”
Met Leiden als expertisecentrum wil Chavannes een consortium opzetten voor eHealth-toepassingen die aansluiten op de behoeften van patiënten en zorgverleners. “Ik zie eHealth als ondersteuning voor zorg en ziektemanagement. Niet als doel op zich. En zeker niet als primair bezuinigingsdoel voor minder patiëntencontacten.”

 

Afwijkende waarden meteen melden

Er zijn genoeg toepassingen denkbaar die verschillende afdelingen in het LUMC kunnen delen. Chavannes: “Bij veel chronische aandoeningen, zoals longziekten en nierziekten, kondigt een opvlamming of nieuw probleem zich aan met afwijkende patronen in bloed of urine. Het is dan zaak dat patiënten, als ze afwijkende waarden meten, meteen aan de bel trekken en niet wachten tot ze zich slecht voelen. Dat moeten ze makkelijk via internet kunnen doen en de melding moet meteen worden opgepakt, zodat artsen snel kunnen handelen.”

 

Stimulerende werking

Een ander voorbeeld van een ruim inzetbare eHealth-toepassing: patiënten tot een gezonde leefstijl bewegen, bijvoorbeeld door lotgenotencontact te faciliteren. “Ik heb als huisarts in een multidisciplinair gezondheidscentrum in Rotterdam gewerkt. Mensen die meer moesten bewegen kregen daar een training van een fysiotherapeut en konden zich aanmelden voor een wandelgroepje. Dat werkte enorm stimulerend en haalde veel mensen ook nog eens uit hun eenzaamheid. Je zou via internet kunnen organiseren dat mensen meedoen en hun activiteiten bijhouden.”
 

Gericht zorgaanbod

Afdelingen kunnen ook aansluiten bij  big data -projecten waarmee wijken geïdentificeerd worden met veel socio-economische problemen. Die gaan hand in hand met gezondheidsproblemen. “In zulke wijken kun je een gericht zorgaanbod organiseren: Population Care. Dit kan efficiënt gebeuren als digitale gegevens worden uitgewisseld.”

bron: LUMC

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Hoogleraar Huisartsgeneeskunde focust op eHealth

Meer artikelen met dit thema

Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

timer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

timer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

timer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

timer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

timer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Hack bij ChipSoft lijkt huisartsenpraktijken te treffen

timer3 min

Een ransomware-aanval op softwareleverancier ChipSoft heeft mogelijk huisartsenpraktijken geraakt. De website…

Lees verder »
Gebruik van AI (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘AIC4NL AI Kompas’ adviseert: 'Investeer nu in AI-vaardigheden en zorgspecifieke chatbots'

timer3 min

Het ‘AIC4NL AI Kompas voor de nulde- en eerstelijnszorg’ biedt een overzicht van de actuele…

Lees verder »
Jelle Keuper: ‘Ik heb goede verhalen gehoord van huisartsen die op groepsniveau, of als zorggroep, hun digitale zorg opschalen in overleg met de zorgverzekeraar.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Digitalisering leidt tot minder werkdruk mits goed geïntegreerd’

timer5 min

Uit onderzoek van de Tilburgse onderzoeker Jelle Keuper komt een dubbel beeld naar voren over…

Lees verder »