Juristen van Famed en Infomedics oneens over interpretatie AVG

woensdag 25 juli 2018
timer 3 min
Is er onder de AVG wel of geen uitdrukkelijke toestemming van de patiënt nodig als een praktijkhouder het eigendom van en vordering overdraagt aan een factoringmaatschappij? De juridische adviseurs van de twee grootste factoringmaatschappijen, Infomedics en Famed, zijn het niet eens. De KNMT heeft de AP verzocht een uitspraak te doen.

In april publiceerden we al dat de twee grootste factoringmaatschappijen de AVG, de nieuwe privacywet die sinds 25 mei wordt gehandhaafd, anders interpreteren. Famed heeft nu ook een memo van een externe juridische adviseur openbaar gemaakt over de kwestie.


Infomedics
Infomedics denkt dat onder de AVG praktijkhouders expliciet toestemming moeten krijgen van hun patiënten om hun gegevens te laten verwerken door een factoringbedrijf dat het eigendom van de declaraties overneemt. Dit standpunt wordt ondersteund door prof. mr G.-J.Zwenne (hoogleraar recht en de informatiemaatschappij aan de Universiteit Leiden en advocaat bij Brinkhof te Amsterdam en in die hoedanigheid adviseur van onder andere Infomedics). Infomedics heeft zijn interne structuur zo ingericht (met een zogenaamde ‘driepartijenstructuur’) dat de arts zelf verwerkingsverantwoordelijke blijft en de factoringmaatschappij de verwerker is. Op deze manier heeft de arts volgens Zwenne geen toestemming van de patiënt nodig om medische persoonsgegevens te laten verwerken door Infomedics.

 

Lees het nieuwsbericht van 5 april.

 

Famed
Famed is daarentegen van mening dat ook onder de AVG praktijkhouders geen toestemming nodig hebben van hun patiënten om hun persoonsgegevens (die op hun declaraties staan) te laten verwerken door een factoringmaatschappij die eigenaar van de vordering is. Ook Famed heeft nu een extern juridisch adviseur een memo laten opstellen die deze visie ondersteunt, namelijk bij dhr. mr. drs. J.H.J. Terstegge CIPP/E, partner bij Privacy Management Partners te Utrecht en bestuurslid van de Vereniging Privacy Recht.

 

Volgens Terstegge mag Famed (medische) persoonsgegevens verwerken op grond van de artikelen 6 lid 1 sub c en 9 lid 2 sub g AVG juncto art. 38 lid 2 Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) en de voorschriften van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). De Wmg verplicht (medische) persoonsgegevens te verwerken, zoals prestatiebeschrijvingen van geleverde zorg. Famed, en elke factoringmaatschappij die het eigenaarschap van de zorgdeclaraties overneemt, heeft dan de rol van een verwerkingsverantwoordelijke. Met een verwerkingsverantwoordelijke hoeft (in tegenstelling tot met een ‘verwerker’) geen verwerkingsovereenkomst te worden gesloten.

 

Terstegge is van mening dat zorgaanbieders de persoonsgegevens die nodig zijn voor de facturering zonder toestemming van de patiënt aan Famed kunnen verstrekken vanwege de zogenaamde ‘verlengde arm constructie’ in het medisch beroepsgeheim zoals vastgelegd in artikel 7:457 lid 2 Burgerlijk Wetboek. Vanwege de financiële afhandeling is Famed rechtstreeks betrokken bij de uitvoering van een behandelingsovereenkomst, waardoor Famed wordt aangemerkt als een verlengde arm van de zorgaanbieder.

 

De Autoriteit Persoonsgegevens
De Autoriteit Persoonsgegevens heeft geen uitspraak gedaan over welke juridische interpretatie volgens haar de juiste is, of wellicht zijn beide interpretaties juist.

 

Omdat het veel zorgaanbieders raakt, heeft de KNMT de AP om antwoord gevraagd op de vraag of er bij factoring waarbij de factoringmaatschappij verwerkingsverantwoordelijke wordt (eigenaar wordt van de vordering) wel of geen uitdrukkelijke toestemming van de patiënt nodig is. De AP heeft volgens de KNMT laten weten dat er binnenkort meer informatie volgt.

 

 

 

 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Buurtzorg Nederland
all_inclusiveAchtergrondartikel

Jos de Blok: ‘Vereenvoudiging en autonomie leveren 25 procent besparing op in zorg’

21 jan om 14:30 uurtimer5 min

Buurtzorg-directeur Jos de Blok stelt dat het Nederlandse zorgstelsel aanzienlijk efficiënter…

Lees verder »
Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 16:00 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec 2025 timer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec 2025 timer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec 2025 timer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec 2025 timer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »