KNMT: ‘Voorkom stapeling administratieve lasten door Wet toetreding zorgaanbieders’
De Wtza moet het toezicht op zorgaanbieders regelen. Er komt een plicht voor nieuwe zorgaanbieders om zich bij de IGJ te melden. Het doel hiervan is om alle zorgaanbieders beter in beeld te krijgen en het risicogestuurd toezicht, mede op basis van big data, aan te scherpen. Daarnaast waarborgt de meldplicht dat nieuwe zorgaanbieders vooraf weten welke wettelijke eisen gelden als ze beginnen met zorg verlenen.
Interne toezichthouder
Ook worden zorginstellingen waar meer dan 10 mensen structureel zorg verlenen - inclusief assistenten - verplicht een toelatingsvergunning aan te vragen. Een belangrijk onderdeel van deze vergunning is dat er een interne toezichthouder wordt aangesteld. Daarnaast komen er zwaardere transparantie-eisen, wat betekent dat ook kleinschalige zorgaanbieders moeten rapporteren over onder andere hun financiële resultaat en vermogen.
Zorgfraude opsporen
Beroepsorganisaties als de KNMT stellen dat het belangrijk is dat nieuwe zorgaanbieders de geldende kwaliteitseisen tot een prioriteit maken en zien ook dat het van belang is dat de IGJ hierop kan handhaven. Ook het doel - handvatten om zorgfraude op te sporen en te beteugelen – begrijpen de beroepsorganisaties.
Grote gevolgen eerstelijn
‘De gevolgen voor kleinschalige zorgaanbieders in de eerste lijn zijn te groot’, zo stelt bijvoorbeeld de KNMT. ‘Wij missen de onderbouwing van de minister waarom kleinschalige tandarts- of huisartspraktijken ook aan de zeer strenge eisen moeten voldoen. We worden tenslotte niet door de IGJ als risicogroep aangemerkt en ook de Raad van State (RvS) heeft aangegeven deze onderbouwing te missen.’
Extra administratie voor zorgverleners
Het toezicht is gericht op de bestuursstructuur: het management dat op afstand staat van het zorgproces. Hierover stelt de KNMT dat de eerstelijnszorg van bijzondere aard is. ‘In tandarts- en huisartspraktijken verlenen de praktijkhouders (managers) zelf ook de zorg, in directe afstemming met de patiënt. Bovendien zijn praktijken met 10 werkzame personen nog steeds kleinschalig, omdat onze achterban een hoge parttime-factor kent. Het zijn dan ook de zorgverleners zelf die de administratieve- en financiële lasten op moeten brengen om een interne toezichthouder te ondersteunen en te rapporteren over het financiële vermogen.’
Lees meer: KNMT: ‘Voorkom stapeling administratieve lasten door Wet toetreding zorgaanbieders’ Link: Plenaire vergaderingen Tweede Kamer, 29 januari 2020
Foto: Shutterstock
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank
5 minMag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…
Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde
4 minOnderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…
LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis
3 minDe huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken
3 minAgressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…
Neergestoken tandarts Anett Wenzel: 'Zonder dossier gaan mijn alarmbellen rinkelen'
4 minTandarts Anett Wenzel uit Utrecht neemt geen nieuwe patiënten meer aan die geen dossier kunnen overleggen. Dat…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…
LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'
4 minBeroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…

Reactie toevoegen