Medici vrezen voor veiligheid patiëntgegevens bij digitale inzage

maandag 13 augustus 2018
timer 2 min
Iedereen in Nederland heeft vanaf 2020 het wettelijk recht om online, op de computer of via een app op zijn telefoon, al zijn medische gegevens te kunnen inzien. Bijna driekwart van de zorgverleners is echter ongerust over de beveiliging, concludeert het platform voor onderzoeksjournalistiek Investico in Trouw.

Elke zorgaanbieder moet regelen dat in 2020 patiënten digitaal inzage hebben in hun eigen gegevens. Dat regelt de Wet cliënt rechten bij elektronische verwerking van gegevens. Een patiënt moet inzage hebben in alle afzonderlijke systemen van de verschillende zorgaanbieder met wie hij contact heeft, maar de  overheid en de Patiëntenfederatie zetten met het programma MedMij sterk in op de ontwikkeling van Persoonlijke Gezondheidsomgevingen (PGO) waarin patiëmtem de medische gegevens van al hun zorgaanbieders kunnen bundelen op één plek, waar ze bijvoorbeeld ook zelf data kunnen toevoegen uit eigen metingen. MedMij stelt informatiestandaarden op waardoor de systemen van de verschillende zorgaanbieders en de verschillende PGO-systement met elkaar kunnen 'praten'. Met een PGO kan de patiënt meer regie over zijn gezondheid krijgen, is de visie van de Patiëntenfederatie die het plan in 2011 initieerde.

 

Maar volgens de onderzoekers van Investico zegt bijna driekwart (72 procent) van de zorgverleners bezorgd te zijn over beveiligingslekken, waardoor medische gegevens op straat kunnen komen te liggen. Systemen met medische gegevens zijn wel verbonden aan strenge regelgeving, bijvoorbeeld over de inlogprocedure en wat leveranciers met de data mogen doen. Toch zijn veel zorgverleners er niet gerust op, blijkt uit hun reacties: "Het lekt altijd". En: "Digitale beveiliging blijkt keer op keer door hackers doorbroken te kunnen worden. Soms door slecht ontworpen systemen, soms door menselijk falen of onachtzaamheid." Het bleek ook dat de meerderheid van de 561 deelnemers aan het onderzoek (58 procent) nog niet wist wat een Persoonlijke Gezondheidsomgeving was. 

 

Artsen vrezen ook dat patiënten hun informatie gaan delen met 'ondeskundigen', die er misbruik van kunnen maken. "Meerdere artsen noemen een fundamenteel bezwaar tegen het zelf delen van medische data door patiënten: artsen hebben een medisch beroepsgeheim, patiënten niet", aldus Investico. 

 

Lees hier het volledige artikel van Investico. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Nivel: ‘Inzet AI onder huisartsenpraktijken nog beperkt’

21 okt om 09:45 uurtimer4 min

Een meerderheid van de huisartsenpraktijken in Nederland heeft behoefte aan ondersteuning…

Lees verder »

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’

2 okt om 13:00 uurtimer5 min
Tijdens Prinsjesdag presenteert het kabinet volgens de traditie de rijksbegroting en fiscale plannen voor het…
Lees verder »
Tandartsen krijgen dankzij de Wlz een uurtarief van 207 euro (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’

19 sep om 09:15 uurtimer4 min

EenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…

Lees verder »
Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »

DentalRules Gebruikerscongres 2025: Een dag vol inspiratie in het Olympisch Stadion

4 sep om 15:15 uurtimer3 min

Heeft u zin in een dag vol inspiratie, praktische inzichten en waardevolle ontmoetingen?…

Lees verder »

Huisartsenorganisatie Medi-Mere pioniert succesvol met Juvoly-AI in telefonische triage

4 sep om 15:00 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Medi-Mere is de eerste die de slimme spraakherkenningstechnologie van Juvoly integreert in…
Lees verder »

Cobbler Cloud: een veilig en onafhankelijk alternatief voor grote cloudaanbieders

28 aug om 09:00 uurtimer5 min
De cloud is niet meer weg te denken uit de zorg, maar waar staan gevoelige patiëntgegevens eigenlijk? En hoe…
Lees verder »