Medici vrezen voor veiligheid patiëntgegevens bij digitale inzage

timer 2 min
Iedereen in Nederland heeft vanaf 2020 het wettelijk recht om online, op de computer of via een app op zijn telefoon, al zijn medische gegevens te kunnen inzien. Bijna driekwart van de zorgverleners is echter ongerust over de beveiliging, concludeert het platform voor onderzoeksjournalistiek Investico in Trouw.

Elke zorgaanbieder moet regelen dat in 2020 patiënten digitaal inzage hebben in hun eigen gegevens. Dat regelt de Wet cliënt rechten bij elektronische verwerking van gegevens. Een patiënt moet inzage hebben in alle afzonderlijke systemen van de verschillende zorgaanbieder met wie hij contact heeft, maar de  overheid en de Patiëntenfederatie zetten met het programma MedMij sterk in op de ontwikkeling van Persoonlijke Gezondheidsomgevingen (PGO) waarin patiëmtem de medische gegevens van al hun zorgaanbieders kunnen bundelen op één plek, waar ze bijvoorbeeld ook zelf data kunnen toevoegen uit eigen metingen. MedMij stelt informatiestandaarden op waardoor de systemen van de verschillende zorgaanbieders en de verschillende PGO-systement met elkaar kunnen 'praten'. Met een PGO kan de patiënt meer regie over zijn gezondheid krijgen, is de visie van de Patiëntenfederatie die het plan in 2011 initieerde.

 

Maar volgens de onderzoekers van Investico zegt bijna driekwart (72 procent) van de zorgverleners bezorgd te zijn over beveiligingslekken, waardoor medische gegevens op straat kunnen komen te liggen. Systemen met medische gegevens zijn wel verbonden aan strenge regelgeving, bijvoorbeeld over de inlogprocedure en wat leveranciers met de data mogen doen. Toch zijn veel zorgverleners er niet gerust op, blijkt uit hun reacties: "Het lekt altijd". En: "Digitale beveiliging blijkt keer op keer door hackers doorbroken te kunnen worden. Soms door slecht ontworpen systemen, soms door menselijk falen of onachtzaamheid." Het bleek ook dat de meerderheid van de 561 deelnemers aan het onderzoek (58 procent) nog niet wist wat een Persoonlijke Gezondheidsomgeving was. 

 

Artsen vrezen ook dat patiënten hun informatie gaan delen met 'ondeskundigen', die er misbruik van kunnen maken. "Meerdere artsen noemen een fundamenteel bezwaar tegen het zelf delen van medische data door patiënten: artsen hebben een medisch beroepsgeheim, patiënten niet", aldus Investico. 

 

Lees hier het volledige artikel van Investico. 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Poeya Mohtadili: 'Kunstmatige intelligentie in de tandartsstoel: hulp of houvast?' (Foto: Claudia Kamergorodski voor MO)
mic_external_onInterview

Tandarts Poeya Mohtadili: 'AI wordt onmisbaar in de praktijk, mits jij de baas bent over AI'

timer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille revolutie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili. Waar…

Lees verder »
Jeroen Boogmans (Foto: FysioRecept)
mic_external_onInterview

Jeroen Boogmans en de prijs van minder doen: ‘Fysio’s moeten meer begeleiden en minder behandelen’

timer8 min

‘Als ik eerlijk ben, denk ik dat mensen vaak te snel naar de fysio gaan. Er wordt misschien wel te veel…

Lees verder »
Paul Koning: ‘Ik zie mijn oud-collega’s weer lucht krijgen: tijd en aandacht voor de patiënt, om vijf uur klaar met documenteren. Daarin zit de lol.’ (Foto: Ewald Geerding)
mic_external_onInterview

Paul Koning (OurMind): ‘We gaan eerste lijn, tweede lijn en sociaal domein met elkaar verbinden’

timer5 min

OurMind – ‘de AI-collega van huisartsen en specialisten’ – ontvangt een investering van 2,1 miljoen euro om de…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Tandartsen Lela Bidar en Alireza Fadaei: 'We zitten in een centrum met huisartsen, diëtisten en apothekers. Met hen willen we graag samenwerken aan passende zorg.' (Foto: Tandartspraktijk BIDENT)
mic_external_onInterview

Tandartspraktijk BIDENT: gedreven en innovatieve tandartsen in Assendelft

timer5 min

Lela Bidar en Alireza Fadaei openden in maart Tandartspraktijk BIDENT in Assendelft. Hun nulpraktijk is…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »