Minister Bruins: ‘Informatiebeveiliging vraagt alertheid zorginstellingen’

woensdag 4 maart 2020
timer 2 min
De nieuwe Wet elektronische gegevensuitwisseling in de zorg van minister Bruins (Medische Zorg) bevat bepalingen over onder meer informatieveiligheid en privacy. Bruins benadrukte in reactie op kamervragen dat zorgaanbieders zelf alert moeten blijven op informatiebeveiliging.

Naar aanleiding van de aanval op de Citrix-systemen van het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL) stelde VVD-Kamerlid Veldman vragen aan minister Bruins. Eerder hadden CDA en SP al vragen over deze aanval. De minister laat de partijen weten dat het MCL de beschikbare mitigerende maatregelen van Citrix niet op tijd had doorgevoerd. Verder zegt Bruins geen zicht te hebben op het gebruik van Citrix in de zorg.

 

Wijziging Wet elektronische gegevensuitwisseling

Op 1 juli wijzigt de Wet cliëntenrechten bij elektronische verwerking van gegevens in de zorg, waarin bepalingen voor onder meer informatieveiligheid en privacy staan. Ook bepalingen die de certificering van ICT-producten mogelijk maken, staan in die wet. Intussen komen kwetsbaarheden in producten aan het licht, stelt Bruins. Zorgaanbieders moeten daarom zelf alert blijven op informatiebeveiliging, vindt hij. De minister komt dit jaar met een wetsvoorstel waarin hij ziekenhuizen wil verplichten om digitaal gegevens uit te wisselen.

 

‘Informatieveiligheid is een prioriteit’

Minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid wil bedrijven aanpakken, die hun IT-beveiliging niet op orde hebben. Minister Bruins deelt deze visie: ‘Ik deel met mijn ambtsgenoot minister Grapperhaus dat informatieveiligheid een prioriteit dient te zijn, zo ook op alle bestuurslagen van de zorgsector. Zoals reeds gemeld zijn zorginstellingen zelf primair verantwoordelijk voor hun eigen ICT en de informatieveiligheid onder alle omstandigheden.’ Ook bekijkt Bruins of bepaalde organisaties binnen de zorgsector als vitale aanbieders zouden moeten worden aangewezen. 

 

Lees de hele brief hier .

 

Bron: Security, Minister: Zorg moet alert blijven op informatiebeveiliging

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec om 16:00 uurtimer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »

Vcare en Juvoly slaan handen ineen: ‘Slimme spraakherkenning die naadloos aansluit op de workflow in praktijk’

18 dec om 12:00 uurtimer4 min
In de huisartsenzorg blijft de druk oplopen. Het aantal telefoontjes stijgt, terwijl personeel schaars blijft.…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec om 15:15 uurtimer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec om 16:15 uurtimer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Breng natuurbeleving in je praktijk met Natuurscherm.com

15 dec om 12:00 uurtimer3 min
Patiënten zitten of liggen vaak langere tijd in uw praktijk — momenten waarop spanning en zenuwen gemakkelijk de…
Lees verder »
De ‘online’ huisartsen  van ‘Huisarts in Beeld’ zijn voor Huisartsenpraktijk Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Huisarts in Beeld’ bij Hooge Platen in Breskens: ‘Uitkomst in nijpende situaties’

8 dec om 09:45 uurtimer4 min
De huisartsenzorg in Zeeland, en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, kampt zoals bekend met een groot tekort aan…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »

Huisarts in Beeld: digitale hulplijn voor huisartsenpraktijken

28 nov om 12:30 uurtimer5 min
Vooral in landelijke regio’s staan veel huisartsenpraktijken onder druk. Baukje Hogeboom, manager bij Hulp voor…
Lees verder »