Slecht werkgeverschap kost geld: de billijke vergoeding

donderdag 12 oktober 2017
timer 3 min
Als u medewerkers ontslaat, moet u hen volgens de WWZ niet alleen een transitievergoeding betalen, maar soms ook een billijke vergoeding als de rechter oordeelt dat u 'ernstig verwijtbaar' bent.

Als u medewerkers ontslaat, moet u hen volgens de WWZ een transitievergoeding betalen, bedoeld als compensatie voor het ontslag en het vergemakkelijken van de overgang naar een andere baan. Maar als de rechter oordeelt dat u ‘ernstig verwijtbaar’ heeft gehandeld, moet u daarbovenop ook nog een billijke vergoeding betalen.

 

Er zijn verschillende ontslagsituaties waarin de rechter een billijke vergoeding aan de werknemer kan toekennen, onder meer:

  • bij ontbinding op verzoek van de werkgever;
  • na beëindiging van rechtswege van een tijdelijke arbeidsovereenkomst;
  • na een vernietigbare opzegging;

 

Per ontslagsituatie kan de mate waarin de ernstige verwijtbaarheid van de werkgever een rol speelt, verschillen. Bij een ontbinding op verzoek van de werkgever zal alleen een billijke vergoeding toegekend kunnen worden onder zeer uitzonderlijke gevallen, bijvoorbeeld wanneer de werkgever zonder grondslag eenzijdig arbeidsvoorwaarden wijzigt, re-integratieverplichtingen schendt of erop uit is hoe dan ook van de werknemer af te komen. De werkgever handelt per definitie ernstig verwijtbaar als hij een werknemer onterecht op staande voet ontslaat of de arbeidsovereenkomst opzegt in strijd met een opzegverbod. 

 

Hoogte van de billijke vergoeding

In tegenstelling tot de transitievergoeding kent de wet geen formule om de hoogte van de billijke vergoeding te berekenen. Het is de bedoeling dat de rechter de hoogte van de billijke vergoeding laat aansluiten bij de uitzonderlijke omstandigheden van het geval. Met als gevolg dat op de begroting van de billijke vergoeding door de rechter tot voor kort 'geen peil te trekken' was. Wat wel opvalt in de rechtspraak tijdens de eerste twee WWZ-jaren is dat de hoogte van de billijke vergoeding nogal meevalt, zeker in vergelijking met de bedragen onder de oude kantonrechtersformule.

 

Toch zal slecht werkgeverschap niet lonen. De Hoge Raad heeft op 30 juni 2017 in de zogeheten ‘Hairstyle-beschikking’ [1] duidelijk gemaakt dat de gevolgen van het ontslag voor de werknemer – waarvan tot nu toe werd gedacht dat deze al in de transitievergoeding waren verdisconteerd - mogen meewegen bij het vaststellen van de billijke vergoeding. Op grond van deze uitspraak van de Hoge Raad kan naast compensatie voor de ernstige verwijtbaarheid van de werkgever met name door de werknemer te lijden inkomensschade worden doorberekend in de billijke vergoeding. Hierdoor zal de hoogte van de billijke vergoeding fiks kunnen oplopen. Dat blijkt al direct uit enkele uitspraken na de Hairstyle-beschikking: Kantonrechter Maastricht [2] ging er in twee verschillende zaken vanuit dat het de werknemer naar schatting 3 jaar respectievelijk 18 maanden zou kosten om ander werk te vinden zodat de werkgevers gedurende deze periodes het verlies aan inkomen door de lagere WW moesten compenseren, voor zover de transitievergoeding daarvoor niet toereikend was, en kende daarbij zelfs één keer smartengeld toe voor door de werknemer en zijn gezin geleden immateriële schade.

 



[1] Hoge Raad 30 juni 2017, ECLI:NL:HR:2017:1187

 

[2] Krt. Maastricht 17 juli 2017, ECLI:NL:RBLIM:2017:6879 en 25 augustus 2017, ECLI:NL:RBLIM:2017:8348

Door: Mr.drs. Petra Kroon, arbeidsjuriste BabelFish Legal

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Slecht werkgeverschap kost geld: de billijke vergoeding

Er zijn verschillende ontslagsituaties waarin de rechter een billijke vergoeding aan de werknemer kan toekennen.

Meer artikelen met dit thema

Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

Fysiotherapie draait recordomzet én ziet marges afnemen: ‘Ruim helft praktijkhouders overweegt verkoop’

11 mrt om 16:00 uurtimer5 min
De Nederlandse fysiotherapiesector draaide in 2025 goed, maar hield steeds minder van de omzet over. Dat is de…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

10 feb om 14:15 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »