Slecht werkgeverschap kost geld: de billijke vergoeding

donderdag 12 oktober 2017
timer 3 min
Als u medewerkers ontslaat, moet u hen volgens de WWZ niet alleen een transitievergoeding betalen, maar soms ook een billijke vergoeding als de rechter oordeelt dat u 'ernstig verwijtbaar' bent.

Als u medewerkers ontslaat, moet u hen volgens de WWZ een transitievergoeding betalen, bedoeld als compensatie voor het ontslag en het vergemakkelijken van de overgang naar een andere baan. Maar als de rechter oordeelt dat u ‘ernstig verwijtbaar’ heeft gehandeld, moet u daarbovenop ook nog een billijke vergoeding betalen.

 

Er zijn verschillende ontslagsituaties waarin de rechter een billijke vergoeding aan de werknemer kan toekennen, onder meer:

  • bij ontbinding op verzoek van de werkgever;
  • na beëindiging van rechtswege van een tijdelijke arbeidsovereenkomst;
  • na een vernietigbare opzegging;

 

Per ontslagsituatie kan de mate waarin de ernstige verwijtbaarheid van de werkgever een rol speelt, verschillen. Bij een ontbinding op verzoek van de werkgever zal alleen een billijke vergoeding toegekend kunnen worden onder zeer uitzonderlijke gevallen, bijvoorbeeld wanneer de werkgever zonder grondslag eenzijdig arbeidsvoorwaarden wijzigt, re-integratieverplichtingen schendt of erop uit is hoe dan ook van de werknemer af te komen. De werkgever handelt per definitie ernstig verwijtbaar als hij een werknemer onterecht op staande voet ontslaat of de arbeidsovereenkomst opzegt in strijd met een opzegverbod. 

 

Hoogte van de billijke vergoeding

In tegenstelling tot de transitievergoeding kent de wet geen formule om de hoogte van de billijke vergoeding te berekenen. Het is de bedoeling dat de rechter de hoogte van de billijke vergoeding laat aansluiten bij de uitzonderlijke omstandigheden van het geval. Met als gevolg dat op de begroting van de billijke vergoeding door de rechter tot voor kort 'geen peil te trekken' was. Wat wel opvalt in de rechtspraak tijdens de eerste twee WWZ-jaren is dat de hoogte van de billijke vergoeding nogal meevalt, zeker in vergelijking met de bedragen onder de oude kantonrechtersformule.

 

Toch zal slecht werkgeverschap niet lonen. De Hoge Raad heeft op 30 juni 2017 in de zogeheten ‘Hairstyle-beschikking’ [1] duidelijk gemaakt dat de gevolgen van het ontslag voor de werknemer – waarvan tot nu toe werd gedacht dat deze al in de transitievergoeding waren verdisconteerd - mogen meewegen bij het vaststellen van de billijke vergoeding. Op grond van deze uitspraak van de Hoge Raad kan naast compensatie voor de ernstige verwijtbaarheid van de werkgever met name door de werknemer te lijden inkomensschade worden doorberekend in de billijke vergoeding. Hierdoor zal de hoogte van de billijke vergoeding fiks kunnen oplopen. Dat blijkt al direct uit enkele uitspraken na de Hairstyle-beschikking: Kantonrechter Maastricht [2] ging er in twee verschillende zaken vanuit dat het de werknemer naar schatting 3 jaar respectievelijk 18 maanden zou kosten om ander werk te vinden zodat de werkgevers gedurende deze periodes het verlies aan inkomen door de lagere WW moesten compenseren, voor zover de transitievergoeding daarvoor niet toereikend was, en kende daarbij zelfs één keer smartengeld toe voor door de werknemer en zijn gezin geleden immateriële schade.

 



[1] Hoge Raad 30 juni 2017, ECLI:NL:HR:2017:1187

 

[2] Krt. Maastricht 17 juli 2017, ECLI:NL:RBLIM:2017:6879 en 25 augustus 2017, ECLI:NL:RBLIM:2017:8348

Door: Mr.drs. Petra Kroon, arbeidsjuriste BabelFish Legal

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Slecht werkgeverschap kost geld: de billijke vergoeding

Er zijn verschillende ontslagsituaties waarin de rechter een billijke vergoeding aan de werknemer kan toekennen.

Meer artikelen met dit thema

Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec om 16:00 uurtimer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec om 15:15 uurtimer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »
Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

17 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec om 16:15 uurtimer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec om 13:30 uurtimer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »