Wat is Big Data?

dinsdag 13 september 2016
timer 3 min
Big data is een van de buzz-woorden van deze tijd. Wat is het precies? En wat betekent het voor u?

De hoeveelheid data die wij met elkaar produceren groeit explosief: Die leuke foto op een terrasje voor Facebook, het vakantiefilmpje op YouTube, surfen op internet, de mailtjes die je verstuurd, metingen van je energiemeter, alle appjes op de smartphone. Het levert allemaal grote hoeveelheden data op, vandaar de naam Big Data.

 

Het vastleggen van al deze informatie is natuurlijk geen probleem, het is wel handig om nog eens wat na te kunnen kijken of terug te kunnen halen. Maar al deze data kan natuurlijk ook op andere manieren gebruikt (of verkocht) worden. Dat kan zo onschuldig zijn als specifieke advertenties op websites te zien krijgen. Je kent het wel, heb je zojuist even informatie over een nieuwe tv zitten bekijken en op de volgende nieuwssite gaan alle advertenties over aanbiedingen met tv's. Lang leve de cookies (en op zich erg handig).

 

Drankgebruik

Het wordt natuurlijk een ander verhaal als de zorgverzekeraar inzicht krijgt op je spaarkaart van bijvoorbeeld de slijterij. De verzekeraar kan gemakkelijk tot (verkeerde) conclusies komen en de premie gaan verhogen omdat je een excessief drankgebruik zou hebben. En is het wel zo prettig dat je energieleverancier je verbruik direct kan inzien? Aan de hand daarvan kun je ook weer vaststellen hoe vaak en lang er gedoucht wordt. Je weet dan niet wie er onder de douche staat, maar toch. Telecombedrijven leggen natuurlijk vast wie met wie belt, hoe lang en hoe vaak. Logisch, anders kunnen ze geen rekening sturen. Maar het is niet prettig als anderen toegang krijgen tot deze informatie.

 

Of wat te denken van een overheidsinstantie die met bepaalde software door al het mail- en ander berichtenverkeer gaat scannen. Dan ontstaat al snel de mogelijkheid dat bepaalde onschuldige berichten verkeerd uitgelegd gaan worden met alle gevolgen van dien.

 

Dit lijken nog scenario's die alleen in films voor kunnen komen. Toch is de techniek al zover dat het allemaal mogelijk is. Alle informatie op zichzelf is onschuldig, het is vaak de combinatie van deze gegevens die problemen kan veroorzaken. Het is daarom raadzaam om eens wat aan zelfreflectie te doen en eens te kijken naar je 'digitale voetsporen'. Je kunt bijvoorbeeld cookies blokkeren. Maar aan veel dataverzameling kun je weinig veranderen, behalve geen gebruik maken van een bepaalde toepassing. Onlangs wilde ik fotosoftware installeren op mijn smartphone maar ik wilde die software geen toegang geven tot mijn contacten. Dat was niet in te stellen.


Voordelen

Aan de andere kant kan analyse van data de zorg ook voordelen opleveren. Bijvoorbeeld informatie over wat de meest effectieve behandelmethode is. Mits er goed wordt omgegaan met privacy, kunnen data ook een doel dienen. 

 

Frank Vermunt, eigenaar van B en F Media, de totaaloplossing voor ondernemers op internetgebied (www.benfmedia.nl)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Wat is Big Data?

Meer artikelen met dit thema

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »

De kracht van beeld: Waarom Video Connect onmisbaar is in jouw praktijkvoering

4 mrt om 13:00 uurtimer4 min
In de zorg telt elke seconde en elke waarneming. Toch proberen we aan de telefoon vaak een medische situatie in te…
Lees verder »
Impressie van een futuristisch datacenter – gegenereerd met AI
person_outlineBlog

Hoogste tijd voor effectonderzoek naar AI in de eerste lijn

12 feb om 14:00 uurtimer5 min
Na de digitale revolutie komt nu de revolutie van de artificiële intelligentie. Ik hoor dat er door huisartsen al…
Lees verder »

Hadoks, Juvoly en Vcare werken samen aan nieuwe AI-triagetool

11 feb om 14:53 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Hadoks, Juvoly, startup in healthtech, en Vcare, leverancier van zorgcommunicatie, bundelen…
Lees verder »

Praktijkmanagement software: kostenpost of waardedrijver?

11 feb om 12:00 uurtimer5 min
In tandarts- en orthodontiepraktijken draait alles om het leveren van hoogwaardige mondzorg. Achter de schermen is…
Lees verder »
Amon van den Borg - foto Arts en Zorg
all_inclusiveAchtergrondartikel

'Digital first' als groeimodel: De succesvolle strategie van Arts en Zorg

8 jan om 13:30 uurtimer5 min

De Arts en Zorg Groep is in korte tijd uitgegroeid tot een van de grotere spelers in de…

Lees verder »

Vcare en Juvoly slaan handen ineen: ‘Slimme spraakherkenning die naadloos aansluit op de workflow in praktijk’

18 dec 2025 timer4 min
In de huisartsenzorg blijft de druk oplopen. Het aantal telefoontjes stijgt, terwijl personeel schaars blijft.…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec 2025 timer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »