Wat is Voice over IP (VoIP)?
Tot een aantal jaren geleden ging een telefoongesprek via een koperdraadje van het ene telefoontoestel naar het andere. Met VoIP wordt het gesprek omgezet naar een digitaal signaal dat vervolgens via internet naar een ander toestel wordt gebracht en daar weer omgezet naar spraak. Behalve behoorlijke besparingen in kosten voor abonnement en gesprekskosten, brengt deze techniek veel voordelen mee. Doordat alles digitaal afgewikkeld wordt, is het mogelijk om veel extra toepassingen aan de telefonie toe te voegen.
Dit kan al zo simpel zijn als fax- of voicemailberichten die u in uw e-mail ontvangt en vervolgens kunt lezen, beluisteren en eventueel opslaan. Maar wat te denken van een verpleegkundige in de wijk die in plaats van alles te noteren simpelweg een telefoonnummer belt en daar haar verslag inspreekt. Dit kan dan via spraak-naar-tekst-software omgezet worden naar tekst en aan een dossier worden toegevoegd. Op dezelfde manier kunnen natuurlijk ook medische benodigdheden besteld worden. Doordat de bestelling als tekst geworden is, kan er automatisch een order gegenereerd worden waarmee de benodigdheden klaargezet kunnen worden. Denk eens aan de besparingen en het voorkomen van fouten die hiermee mogelijk zijn.
Kengetal
VoIP zou ook ingezet kunnen worden om de telefonie van bijvoorbeeld samenwerkingsverbanden van tandarts- of huisartspraktijken te ondersteunen. Op basis van een kengetal (1 nummer voor verschillende locaties) kan er vanuit 1 gezamenlijk nummer automatisch naar een huisarts of tandarts in het betreffende gebied doorgeschakeld worden. Middels uw computer kan eenvoudig het schema van spoeddiensten en vakanties beheerd worden.
Voor ambulante mensen in de zorg is het inmiddels ook mogelijk om het mobiele nummer te integreren met uw vaste telefonie. Op deze manier is het mogelijk om onderweg toch met uw vaste nummer uit te kunnen bellen (daardoor blijft uw mobiele nummer privé). Ook de eventuele gesprekskosten worden dan netjes aan het vaste nummer berekend. Over kosten gesproken, deze zijn per medewerker of werkplek inzichtelijk. Kortom: door VoIP als een stuk maatwerk te bekijken zijn er prachtige oplossingen mogelijk, die het leven weer een stuk veraangenamen en de werkomgeving optimaliseren.
Nadelen
Maar nadelen zijn er natuurlijk ook. Want het kan natuurlijk gebeuren dat het internet niet werkt. Als dat gebeurt is het het beste als er een back-upverbinding is (bijvoorbeeld glasvezel met een dsl-backup). Veel organisaties kiezen daar met het oog op kostenbesparing niet voor. Dit is jammer want pas als de internetverbinding wegvalt, merk je hoeveel er dan plotsklaps niet meer werkt. Maar mocht dat gebeuren en er is geen back-up, dan kan er altijd via het GSM-netwerk een noodoplossing worden getroffen zodat het telefoonverkeer in ieder geval doorgang kan vinden.
Frank Vermunt, eigenaar van B en F Media, de totaaloplossing voor ondernemers op internetgebied ( www.benfmedia.nl)
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
‘Digitale toegang in de regio lukt alleen met nauwe samenwerking’
4 minRegionale huisartsenorganisaties investeren in digitale toegang tot zorg en welzijn, maar die toegang slaagt…
Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’
5 minRuim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…
Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'
5 minSlimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…
Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'
5 minExpertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…
‘Ieder een huisarts’ moet hét landelijk netwerk voor huisartsinschrijving worden
4 minMijnPraktijk, een online platform dat patiënten koppelt aan huisartsenpraktijken die nieuwe patiënten aannemen…
Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen
4 minGeen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…
Zorgverlener 5.0 komt eraan. Maar waar sta jezelf?
5 minDe Zorgverlener 5.0 is geen ver-van-mijn-bed-show meer, schrijft Eveline Bosselaar. De focus van bijvoorbeeld…
Snelterecht vult vrijgekomen afspraken digitaal opnieuw in
3 minSnelterecht start samen met Gelre ziekenhuizen een pilot waarin patiënten op de wachtlijst digitaal een…

Reactie toevoegen