Zorgverzekeraars Nederland wil minder bureaucratie in eerste lijn

dinsdag 20 oktober 2015
timer 3 min
Na de gemaakte afspraken met de huisartsen wil Zorgverzekeraars Nederland (ZN) ook minder bureaucratie in de rest van de eerstelijnszorg. ZN-voorzitter André Rouvoet heeft daarom alle voorzitters en directeuren van de eerstelijns-koepelorganisaties uitgenodigd voor een gesprek.

“Ik hoop dat alle betrokkenen bereid zijn om zich te committeren aan het daadwerkelijk schrappen van onnodige regels,” zegt Rouvoet. “De tijd van mooie woorden is geweest, er moeten nu echt slagen worden gemaakt.” Het zorgstelsel staat bol van regels, afspraken, controles en toezicht. Meestal met goede redenen, bijvoorbeeld om te controleren of zorg rechtmatig is verleend. En om zorgverzekeraars in staat te stellen niet alleen op euro’s, maar ook op kwaliteit te sturen.


Maar soms schiet het zijn doel voorbij. Daar hebben de zorgverzekeraars zelf ook last van, betoogt Rouvoet. “Onnodige bureaucratie gaat ten koste van de kwaliteit van de zorg en jaagt ons allemaal onnodig op kosten. Daarom staat het aanpakken daarvan ook op de Verbeteragenda van ZN.” Zorgverzekeraars zijn echter niet de enige bron van administratieve lastendruk, merkt ZN-voorzitter Rouvoet op. “Toezichthouders, overheden, patiëntenorganisaties en beroepsverenigingen kunnen er ook wat van.” Hij bepleit daarom een gezamenlijke aanpak: “Laten we samen nou eens kritisch kijken welke informatie écht nodig is.”


De complexiteit van het zorgstelsel zit vaak het aanpakken van bureaucratische uitwassen in de weg, meent hij. “Aan die ijzeren houdgreep kan de zorg zich alleen ontworstelen als alle verantwoordelijke bestuurders vooraf met elkaar afspreken waarop zij hun pijlen allereerst richten en hoe dat proces moet worden ingericht om daadwerkelijk concrete verbeteringen te kunnen realiseren.”

 

Breed

ZN heeft de uitnodiging breed verstuurd, aan alle brancheorganisaties in de eerstelijns gezondheidszorg: ActiZ, ANT, BTN, KNGF, KNMP, KNMT, KNOV, LVVP / NVVP, ONT, PPN en V&VN. Ook het ministerie van VWS, de patiëntenorganisatie NPCF en toezichthouder NZa zijn uitgenodigd.

 

Concrete resultaten verwacht de koepelorganisatie van zorgverzekeraars nog niet meteen van dit eerste gesprek met de eerstelijnsorganisaties. “Daarvoor is het probleem te ingewikkeld en te hardnekkig”, zegt Rouvoet. “Het gaat er in eerst instantie om dat we gezamenlijk een weg kiezen en afspreken waarheen die moet leiden.”

 

De tijd is er rijp voor, signaleert Rouvoet. “Met Het Roer Moet Om hebben de huisartsen een ban gebroken. In de gesprekken met hen bleek dat eigenlijk iedereen zich realiseert dat er meer onderling begrip en vertrouwen nodig is.” De voorzitter van ZN put hoop uit het constructieve overleg met de huisartsen. “Het blijft van groot belang elkaars rollen en verantwoordelijkheden in het zorgstelsel te begrijpen én te respecteren. En om te investeren in de onderlinge relaties.”

bron: Zorgverzekeraars Nederland

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec om 16:15 uurtimer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec om 13:30 uurtimer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
Bevlogen Tandartsen werkt aan initiatieven zoals een ‘zzp-maatschapmodel’, richtlijnen voor salarisstructuren, een kennisbot voor regelgeving en actiemiddelen voor conflicten. (Foto: Bevlogen Tandartsen)
flash_onNieuws

Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’

18 nov om 12:00 uurtimer4 min

De tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »