“Beveiliging kent nou eenmaal een prijs”

timer 3 min
Bij Vertimart Consultants ligt de focus op een optimaal patiëntendossier. "Dat is nodig om je als tandarts juridisch in te dekken, maar uiteindelijk is het belangrijkste doel natuurlijk goede zorg. Dat kan alleen met een goed dossier. Lastig is dat hoe meer informatie je vastlegt, hoe meer zorg rondom privacy er nodig is.”

Privacy

“We zijn op dit moment bezig met het uitrollen van Exquise Next Generation. We hebben 2500 klanten en de bedoeling is om over 5 jaar iedereen over te hebben naar het nieuwe platform. Het platform draait in de cloud, wat betekent dat alle software en gegevens niet op de server in een praktijk staan, maar in een beveiligde cloudomgeving. Soms maken mensen zich zorgen dat ze, als hun patiëntengegevens in de cloud staan, niet voldoen aan de complexe Nederlandse privacywetgeving. Wij vinden het onze taak als automatiseerder om te zorgen dat onze systemen in lijn zijn met de privacywetgeving en de NEN-ISO normen voor informatiebeveiliging.

 

Tegelijkertijd moeten zorgverleners zich ook bewust worden van de noodzaak van goede beveiliging. Goede beveiliging vraagt primair om goed wachtwoordbeheer. Bekend is dat dit voor velen een lastig gebruik is. Je computer opstarten en dan de verplichting om een wachtwoord in te voeren, wordt vaak als lastig ervaren. Dat is begrijpelijk, want het maakt het niet efficiënt, maar beveiliging kent nou eenmaal een prijs. Binnen ons nieuwe platform wordt het nog geavanceerder dan alleen een wachtwoord op de computer. We werken met rollen: elke gebruiker van het systeem heeft alleen toegang tot die informatie die hoort bij zijn of haar rol. Een balie-assistent heeft bijvoorbeeld alleen de informatie die nodig is om afspraken te maken, de medische gegevens zijn niet zichtbaar. Het systeem vraagt ook toestemming van de patiënten om informatie uit te wisselen met andere praktijken, zoals de regelgeving dit vereist.”

 

Meldplicht datalekken

“Daarnaast is afgelopen januari ook de meldplicht datalekken verscherpt. In het begin was dat wel even schrikken, maar eigenlijk ben ik er ook wel blij mee. Nu wordt men steeds meer bewust dat je niet zomaar even je laptop of usb-stick mee moet nemen. Door dat niet te doen beperk je de risico’s. Maar helaas kunnen ook wij niet voorkomen dat spammail geopend wordt waardoor er een virus op je computer belandt. Er bestaan simpelweg geen garanties bij datalekken. Daarom is het ook goed om je te realiseren dat het bij de aangescherpt regelgeving niet gaat om waarom een datalek is gebeurd, maar dat je meldt dát het is gebeurd.”

 

Pieter Schram

Vertimart Consultants BV

Stationsweg 62

1471 CM Kwadijk

www.vertimart.nl

029-9621370

info@vertimart.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
“Beveiliging kent nou eenmaal een prijs”

Meer artikelen met dit thema

Poeya Mohtadili: 'Kunstmatige intelligentie in de tandartsstoel: hulp of houvast?' (Foto: Claudia Kamergorodski voor MO)
mic_external_onInterview

Tandarts Poeya Mohtadili: 'AI wordt onmisbaar in de praktijk, mits jij de baas bent over AI'

timer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille revolutie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili. Waar…

Lees verder »
Jeroen Boogmans (Foto: FysioRecept)
mic_external_onInterview

Jeroen Boogmans en de prijs van minder doen: ‘Fysio’s moeten meer begeleiden en minder behandelen’

timer8 min

‘Als ik eerlijk ben, denk ik dat mensen vaak te snel naar de fysio gaan. Er wordt misschien wel te veel…

Lees verder »
Paul Koning: ‘Ik zie mijn oud-collega’s weer lucht krijgen: tijd en aandacht voor de patiënt, om vijf uur klaar met documenteren. Daarin zit de lol.’ (Foto: Ewald Geerding)
mic_external_onInterview

Paul Koning (OurMind): ‘We gaan eerste lijn, tweede lijn en sociaal domein met elkaar verbinden’

timer5 min

OurMind – ‘de AI-collega van huisartsen en specialisten’ – ontvangt een investering van 2,1 miljoen euro om de…

Lees verder »
Tandartsen Lela Bidar en Alireza Fadaei: 'We zitten in een centrum met huisartsen, diëtisten en apothekers. Met hen willen we graag samenwerken aan passende zorg.' (Foto: Tandartspraktijk BIDENT)
mic_external_onInterview

Tandartspraktijk BIDENT: gedreven en innovatieve tandartsen in Assendelft

timer5 min

Lela Bidar en Alireza Fadaei openden in maart Tandartspraktijk BIDENT in Assendelft. Hun nulpraktijk is…

Lees verder »
Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

timer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

timer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

timer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

timer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »