Technologie oplossing voor stijgende zorgvraag

timer 4 min
Wereldwijd is er sprake van bevolkingsgroei en/of vergrijzing, zo ook in Nederland. Door deze demografische verschuivingen neemt de zorgvraag toe. Net als de zorg over de betaalbaarheid van het zorgsysteem zoals we dat kennen.

Naast hervormingen is de impact van technologische innovaties op de gehele gezondheidszorg enorm geweest. Waarschijnlijk is er geen behandelaar te bekennen voor wie onderzoeken, uitslagen, behandelingen of controles  niet op de één of andere manier drastisch zijn vereenvoudigd, verbeterd of versneld als gevolg van deze innovaties. Met alle positieve effecten voor de betreffende patiënten: minder invasieve behandelingen, minder ligdagen en snellere uitslagen en resultaten.  Ook op de zorg buiten de behandelkamer hebben technologische innovaties steeds meer invloed op het doen en laten van zowel de verzorgenden als van de vele (potentiële) patiënten.

 


Domotica

Domotica omvat alle apparaten en infrastructuren in en rond woningen, die elektronische informatie gebruiken voor het meten, programmeren en sturen van functies ten behoeve van bewoners en dienstverleners.Er zijn genoeg voorbeelden te geven waardoor domotica niet meer is weg te denken in de toekomst van de zorg: het automatisch in- en uitschakelen van verwarming, verlichting, elektrische apparaten en systemen voor alarmering vergroten de zelfstandigheid van cliënten. Domotica zorgt hierdoor voor meer eigen regie bij de cliënt, vermindert de werkdruk van de zorgverlener en maakt het werk fysiek minder zwaar.


Robotica

Waar domotica cliënten en zorgverleners ondersteunt, kunnen robots taken  overnemen en uitvoeren. Robotica is de tak van de mechatronica die zich bezighoudt met theoretische implicaties en praktische toepassingen van robots in de ruimste zin van het woord.

 

Er zijn verschillende robots die nog niet te koop zijn, maar wel worden getest op ouderen. Ze bieden praktische hulp. Er is een robot met 16 vingers die haren wast en een robot die de verzorger helpt om zwakke mensen in en uit het bed of de rolstoel te tillen. Er is ook een robot, de Mobiserv, die rondrijdt in huis (of de instelling) en vraagt of de bewoner al gegeten heeft, er bewogen moet worden en of het gas wel uit is. Hij meldt het bovendien wanneer er iemand voor de deur staat en wanneer het favoriete televisieprogramma begint. Deze zorgrobots komen veelal uit Japan, Italië en Amerika – landen die er al vijftien jaar mee bezig zijn.

 

Robots kunnen patiënten  straks onder andere activeren en entertainen. Hierbij is het nadrukkelijk niet de bedoeling om zorgverleners te vervangen, maar is de robot een aanvulling op de bestaande zorg en neemt deze slechts die taken over waar  zorgverleners geen tijd voor hebben. Verder kunnen robots patiënten ondersteunen als coach met het doen van oefeningen, of om te helpen herinneren om voorgeschreven medicijnen in te nemen.


Nanotechnologie

Met nanotechnologie maken onderzoekers structuren en deeltjes waarvan minstens 1 afmeting hooguit zo'n 100 nanometer is. 1 nanometer is 1 miljoenste millimeter, ongeveer 80.000 keer kleiner dan de dikte van een menselijke haar. Op nanoschaal krijgen materialen unieke eigenschappen: ze worden bijvoorbeeld ultrasterk, extreem zuinig of waterbestendig.

 

Nanowetenschappers hebben zo laboratoria op postzegelformaat ontwikkeld. De minuscule meetinstrumenten worden al gebruikt binnen de gezondheidszorg. Ze zijn snel, nauwkeurig en makkelijk in het gebruik. Patiënten met een bipolaire stoornis of bijvoorbeeld nierpatiënten worden nu al geholpen doordat deze “labs-on-a-chip” gebruikt kunnen worden om lithium, natrium, kalium, calcium en magnesiumconcentraties in het bloed te bepalen. Er zijn ook chips beschikbaar die de invloed van medicijnen op kankercellen meten.


Quantified Self

Nanotechnologie speelt samen met andere technische disciplines ook een rol in de opkomst van Quantified Self. NBIC-convergentie, of, op zijn Amerikaans: Newbic. Newbic staat voor het samenkomen van vier wetenschappelijke stromingen: nanotechnologie, cognitieve hersenwetenschap, biotechnologie en, niet te vergeten, informatie- en communicatietechnologie. In eerste instantie ontwikkelden deze disciplines zich apart van elkaar. Maar na verloop van tijd begonnen ze in toenemende mate met elkaar verweven te raken. Zo ver dat de Amerikaanse Nationale Science Foundation (NSF) inmiddels spreekt over een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de mensheid.

 

Is ons leven in de toekomst wellicht een bouwpakket? Binnenkort zijn we technisch in staat de werkelijkheid naar eigen wens te ontwerpen, opbouwen en verbouwen. Indien nodig kunnen we dat molecuul voor molecuul. Het nieuwe tijdperk zal daarmee traditionele scheidslijnen doorbreken: mens-dier, jong – oud, echt – kunstmatig, gezond – ziek, genezen – verbeteren, leven – dood, mens – machine. Hierdoor zal het technologisch nieuwe tijdperk ook maatschappelijke en ethisch een enorme impact hebben. Ik hoop dat ik op mijn vijfentachtigste de vruchten ervan kan plukken en dat ze niet te zuur zijn!

Maaike Straathof

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »
Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

timer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »

Financiële gezondheid in zorgpraktijken: meer dan cijfers

timer3 min

Een gezonde zorgpraktijk, dan denk je aan tevreden patiënten, een sterk team en kwalitatieve zorg. Maar hoe…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

timer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

timer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

timer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »