Huisarts Jan Linthorst over werken met e-health app: ‘Ons werkplezier is toegenomen’

timer 5 min
Huisarts Jan Linthorst over werken met e-health app: ‘Ons werkplezier is toegenomen’

Jan Linthorst bij Uw Zorg Online Challenge 2019, foto: Pharmeon

Jan Linthorst, huisarts in Berkel en Rodenrijs, koos in mei 2018 voor de e-health app ‘Uw zorg online’ om de communicatie met zijn patiënten te stroomlijnen. Met de smartphone-app kunnen patiënten zelf afspraken inplannen, herhaalrecepten en e-consulten aanvragen. ‘De kosten-batenanalyse is positief en het werkplezier in de praktijk is toegenomen’, vertelt Linthorst.

Op het moment dat de diverse functies van de ‘Uw zorg online’-app in beeld kwamen, besloot Jan Linthorst volledig met email te stoppen. ‘De noodzaak om ‘veilig mailen’ in te voeren kwam er toch al aan, evenals de verplichte openstelling van het patiëntendossier vanaf 1 juli dit jaar’, vertelt hij.

‘Daarbij kwam dat ik me na mijn vakanties meestal door meer dan honderd mails heen moest werken. Als ik ze wilde beantwoorden, waren ze vaak niet meer actueel. Het kostte me een dag werk en dan had ik nog maar de helft weggewerkt. Het leek me dan ook heel aantrekkelijk als patiënten tijdens vakanties geen mails meer zouden sturen.’

Uw Zorg Online-app

‘Verrassend modern’

De meesten van zijn bijna 3200 patiënten reageerden positief op de invoering van de app. ‘Vooral jongeren vonden het verrassend modern. Anderen noemden het gedoe, omdat ze email wel zo handig vonden. Bij heel oude patiënten laat ik kinderen een account aanmaken, als de ouderen er tenminste mee instemmen.’ Bij de invoering van de app in 2018 maakten er 43 procent van de patiënten gebruik van. Inmiddels is dat aantal gegroeid naar 57,5 procent. Dagelijks maken gemiddeld zeven patiënten een online afspraak via de applicatie. Per week worden 70 e-consulten gestart en 110 recepten besteld via de app.

‘Geen tsunami’

Linthorst benadrukt dat invoering van de online-agenda geen ‘tsunami’ aan afspraken opleverde. ‘Het aantal consulten per jaar is hetzelfde gebleven. Belangrijk is ook dat een derde van de agenda niet toegankelijk is voor patiënten, zodat er altijd ruimte blijft voor de spoedjes. Bij de e-consulten zitten ook korte updates van patiënten, bijvoorbeeld over hun ontslag uit het ziekenhuis. Het e-consult bevat bovendien geen chatfunctie, wat betekent dat je bij een vervolgvraag weer een nieuw consult moet starten. Het aantal aanvragen van een recept via de app stabiliseert.’

‘Betere bereikbaarheid’

De stroomlijning van de communicatie biedt grote voordelen voor de praktijkvoering, vervolgt Linthorst. ‘Een belangrijk resultaat is betere telefonische bereikbaarheid, meer tijd voor mensen aan de balie en betere mogelijkheden om vragen te beantwoorden. Die kan ik nu op een meer geschikt moment inplannen en dat kan door de assistent of door de huisarts gebeuren. Dat is enorme winst. Soms is het beter om mensen te bellen in plaats van terug te appen. Bijkomend voordeel is dat patiënten afspraken online sneller weer annuleren, zodat er weer plek is voor een andere patiënt’.

‘Kostendekkende startvergoeding’

Voor de invoering van Uw zorg online-applicatie kreeg Linthorst van de zorgverzekeraar in 2018 een kostendekkende startvergoeding. ‘Elke huisarts kan bij de meeste zorgverzekeraars een module ‘service en bereikbaarheid’ declareren. Aan de invoering van de app zitten best kosten, maar die worden grotendeels vergoed. Daarnaast worden de e-consulten op tijdbasis vergoed, conform de declareerwijzer van de LHV’.

‘Relevante voorgeschiedenis’

Zowel het huisartseninformatiesysteem van de praktijk als de e-health app zijn inmiddels op de openstelling van het patiëntendossier per 1 juli 2020 voorbereid. Linthorst: ‘Als huisartsen lopen we nog achter bij de ziekenhuizen bij het openstellen van het patiëntendossier. Onze taak als huisarts is om relevante medische informatie in het patiëntendossier te zetten voor onze collegae. Patiënten laten straks bij een specialist hun dossier zien op hun smartphone. Dan willen ze geen zinloze episodelijst uit het huisartsinformatiesysteem, maar een medisch relevante voorgeschiedenis. Daarin is nog een slag te slaan.’

Links: MedischOndernemen,  Uw Zorg Online challenge 2019: 'Groei online diensten zet door';  Het succes van de e-health app van Zorg4Zeist; Pharmeon, 'Uw zorg online'

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

timer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »
Patiënten kunnen bij MijnPraktijk op postcode zoeken welke praktijken in de buurt nog ruimte hebben en zich digitaal inschrijven. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Ieder een huisarts’ moet hét landelijk netwerk voor huisartsinschrijving worden

timer4 min

MijnPraktijk, een online platform dat patiënten koppelt aan huisartsenpraktijken die nieuwe patiënten aannemen…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

timer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
'De Zorgverlener 5.0 geeft het goede voorbeeld, zorgt voor zichzelf, voor de patiënten en klanten én voor de wereld.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Zorgverlener 5.0 komt eraan. Maar waar sta jezelf?

timer5 min

De Zorgverlener 5.0 is geen ver-van-mijn-bed-show meer, schrijft Eveline Bosselaar. De focus van bijvoorbeeld…

Lees verder »

Snelterecht vult vrijgekomen afspraken digitaal opnieuw in

timer3 min

Snelterecht start samen met Gelre ziekenhuizen een pilot waarin patiënten op de wachtlijst digitaal een…

Lees verder »
flash_onNieuws

ZIO breidt programma PlusPraktijk 2.0 uit naar 25 huisartsenpraktijken

timer4 min

Zorggroep ZIO, de regionale huisartsenorganisatie in de regio Maastricht-Heuvelland, breidt het programma…

Lees verder »
Poeya Mohtadili: 'Kunstmatige intelligentie in de tandartsstoel: hulp of houvast?' (Foto: Claudia Kamergorodski voor MO)
mic_external_onInterview

Tandarts Poeya Mohtadili: 'AI wordt onmisbaar in de praktijk, mits jij de baas bent over AI'

timer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille revolutie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili. Waar…

Lees verder »
Jeroen Boogmans (Foto: FysioRecept)
mic_external_onInterview

Jeroen Boogmans en de prijs van minder doen: 'Ik werk misschien aan mijn eigen faillissement'

timer8 min

‘Als ik eerlijk ben, denk ik dat mensen vaak te snel naar de fysio gaan. Er wordt misschien wel te veel…

Lees verder »