Column Henk Hogeweg: BankEed voor medisch ondernemers?

timer 3 min
We konden er in 2007 nog om lachen. Die domme Amerikanen en hun slecht georganiseerde gezondheidszorg. Ik heb het over de film ‘Sicko’ van documentairemaker Michael Moore.

Hij bracht in de film het verschil in beeld tussen de keiharde, op geld verdienen gerichte, medisch ondernemers in Amerika en de medisch vakspecialisten in onder meer Engeland, Nederland en Frankrijk, die nog echt om hun patiënten gaven. Hoe pijnlijk is de realiteit. Inmiddels heeft Nederland een zorgstelsel, dat steeds meer op Amerikaanse leest wordt geschoeid. Geen land om ons heen is zo doorgeschoten in het medisch ondernemerschap als de BV Nederland. Geld verdienen heeft het gewonnen van het bieden van medische zorg aan mensen. En daar maak ik me zorgen over.


Een paar voorbeelden: Een zorgorganisatie in Bergen (NH) ruilt met het grootste gemak haar patiënten in voor patiënten met een andere aandoening, die meer zorgvergoeding oplevert. En onlangs hoorde ik een verhaal over een buitenlandse werknemer, die een vingertop afsneed op zijn werk. Bij de EHBO kreeg hij geen hulp, omdat hij geen zorgverzekering had. Hij bleek illegaal in Nederland te wonen. Zijn baas wilde niet garant staan voor betaling van de behandeling. Die wil wel geld verdienen met een illegale werknemer, maar geen verzekering voor hem afsluiten. Zo gaat dat in ondernemersland.

 

Een soortgelijk voorbeeld komt voor in de film van Michael Moore. Het slachtoffer moest op basis van de behandelprijs maar kiezen welke van de twee gewonde vingers behandeld moesten worden. Toen spraken we er schande van. Steeds meer mensen kunnen hun premie niet meer betalen. Wacht hun eenzelfde ‘klantgerichte’ behandeling als ze zich op de EHBO melden? Wat is er mis met de moraal van de medisch vakspecialist? Misschien is het tijd om aan de eed van Hippocrates een bankeed voor medisch ondernemers toe te voegen. Een BankAid dus, waarin de patiënt centraal staat en niet de klant. De BankAid voor medisch ondernemers zou zo kunnen luiden:


Ik zweer/beloof dat ik mijn vak integer en zorgvuldig zal uitoefenen.


Ik zweer/beloof dat ik in die afweging het belang van de patiënt centraal zal stellen en de patiënt zo goed mogelijk zal inlichten.


Ik zweer/beloof dat ik mij zal gedragen naar de wetten, de reglementen en de gedragscodes die op mij als medisch vakspecialist van toepassing zijn.


Ik zweer/beloof dat ik geheim zal houden wat mij door mijn patiënten is toevertrouwd.


Ik zweer/beloof dat ik geen misbruik zal maken van mijn kennis.


Zo waarlijk helpe mij God Almachtig!/Dat verklaar en beloof ik!


Beste lezer,
Dit gaat natuurlijk niet over u. U bent een integere medisch vakspecialist. U weet dat er zakkenvullers onder uw vakbroeders zijn, maar u doet daar niet aan mee. U studeerde geneeskunde, omdat u begaan bent met de gezondheid van mensen en niet om het geld dat u zou gaan verdienen als medisch ondernemer. Als medisch vakspecialist had u voldoende intern kompas aan dat ene stukje tekst in de eed van Hippocrates: Ik zal mij verre houden van iedere welbewuste slechte daad en van elke verleiding.
Over u hoef ik me geen zorgen te maken, toch?

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »