Tandarts krijgt waarschuwing omdat zij al getekend behandelplan niet wil uitvoeren

donderdag 20 september 2018
timer 2 min
Het Regionaal Tuchtcollege in Den Haag heeft een tandarts een waarschuwing gegeven omdat zij een behandelplan (inclusief begroting) dat al getekend was door de patiënt toch niet wilde uitvoeren. Zij vond na overleg met collega's dat er niet genoeg expertise in de praktijk aanwezig was.

Klager had eind 2017 een tandheelkundig consult bij verweerster. Verweerster heeft tijdens de consult een uitgebreid behandelplan opgesteld waarvan de totale kosten  € 8.184,54 bedroegen. Klager heeft zijn paraaf gezet onder dit behandelplan en een document getekend waarin stond dat hij voorafgaand aan de behandeling de volledige rekening zou moeten voldoen. 

Intern overleg

In januari 2018 heeft verweerster tijdens een intern tandheelkundig overleg het behandelplan voorgelegd aan haar collega’s. Tijdens dit overleg is besloten dat binnen de praktijk onvoldoende expertise aanwezig was om klager te behandelen. Verweerster heeft klager op 23 januari 2018 telefonisch uitgelegd dat de voorgestelde behandeling niet binnen de praktijk kon worden uitgevoerd en klager aangeboden hem te verwijzen naar een centrum voor bijzondere tandheelkunde. Op 26 januari 2018 heeft verweerster klager schriftelijk bevestigd hem niet te kunnen behandelen. 

Contractbreuk

Het Tuchtcollege stelt voorop dat het verweerster zelf is geweest die, zonder enig voorbehoud, dit uitvoerige (en kostbare) behandelplan heeft opgesteld (overigens zonder voorafgaande foto’s en/of wax-up) en door klager heeft laten tekenen. Onder deze omstandigheden mocht klager er op vertrouwen dat er een behandelovereenkomst tot stand was gekomen, die in beginsel niet eenzijdig verbroken kon worden. Weliswaar vormt gebrek aan expertise een zwaarwichtige omstandigheid om een behandelovereenkomst te verbreken, maar deze verbreking wordt in dit geval desondanks tuchtrechtelijk verwijtbaar geacht. 

Verweerster heeft door de uitgebreidheid van het behandelplan, het laten tekenen van het plan en de voorwaarde dat het volledige met dit plan gemoeide bedrag tevoren moest worden voldaan, de indruk gewekt in staat en bereid te zijn dit behandelplan uit te voeren. De tandarts heeft er niet bij verteld dat het slechts een voorlopig plan was en de resultaten van de foto's moesten worden afgewacht.

Oordeel

Het College heeft de lichtste tuchtmaatregel opgelegd: een waarschuwing.  Lees de hele uitspraak.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tandarts krijgt waarschuwing omdat zij al getekend behandelplan niet wil uitvoeren

(Beeld: Shutterstock)

Meer artikelen met dit thema

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »
flash_onNieuws

Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'

8 okt om 14:30 uurtimer5 min

Uit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’

2 okt om 13:00 uurtimer5 min
Tijdens Prinsjesdag presenteert het kabinet volgens de traditie de rijksbegroting en fiscale plannen voor het…
Lees verder »
Tandartsen krijgen dankzij de Wlz een uurtarief van 207 euro (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’

19 sep om 09:15 uurtimer4 min

EenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…

Lees verder »
Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »
flash_onNieuws

Tandartsen en orthodontisten steunen massaal bezwaarprocedure KNMT tegen NZa

20 aug om 11:30 uurtimer4 min
Meer dan 4.600 praktijkhoudende tandartsen en orthodontisten hebben zich aangesloten bij de bezwaren van de KNMT…
Lees verder »
Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

21 jul om 17:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’

16 jul om 11:30 uurtimer2 min

De twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…

Lees verder »