De noodzaak van nieuwe zorginkoop: Deel 3

woensdag 11 april 2018
timer 3 min
Vier deskundigen laten in drie delen van ‘De noodzaak van nieuwe zorginkoop’ hun licht schijnen over een toekomstbestendige zorginkoop. In dit laatste deel pleit Jan Luuk de Groot, innovatiemanager bij VGZ, voor een samenwerkingsagenda voor zorgverzekeraars en zorgverleners.

De overheid heeft ruim tien jaar geleden met de Zorgverzekeringswet ‘zorginkoop’ geïntroduceerd. Het is een strategisch instrument om, redenerend vanuit een gestandaardiseerd aanbod, de vraag hier enigszins op af te stemmen. De praktijk is echter dat wensen van zorgvragers sterk variëren. De huidige inkoop sluit daar onvoldoende op aan. In de zorginkoop zijn een andere werkwijze en andere vormen nodig. Lees hier deel 1 en deel 2.

 

Lief en leed delen

Het lijkt soms of het huidige systeem niets heeft opgeleverd. Maar dat is niet waar. “Zorginkoop heeft wel geleid tot een kostenbeheersing van ruim tien procent”, zegt Jan Luuk de Groot, innovatiemanager bij zorgverzekeraar VGZ. “Die kostenbeheersing is belangrijk om de betaalbaarheid van zorg voor iedereen te kunnen blijven garanderen, ook in de toekomst.”

Hij pleit voor een gezamenlijke samenwerkingsagenda voor zorgverzekeraars en zorgverleners. “Dan houden we goed zicht op de gezamenlijke doelen en kunnen we de zorginkoop daar vervolgens op afstemmen. Bij partnerships met zorgverleners hoort dat wij hen proberen te helpen bij tegenvallers, dat we lief en leed delen. Dat moet gemeengoed worden. We moeten daar ook als zorgverzekeraar nog in groeien: in stappen vertrouwen opbouwen. Er wordt hard aan gewerkt”, aldus de Groot.

 

De noodzaak om verschillende manieren van zorginkoop te ontwikkelen, passend bij de zorgvraag van de burger, neemt verder toe. Daarbij kan de zorg veel leren van andere sectoren, zowel als het gaat om visie als om contractvormen, regievoering en uitvoering van contracten. Zo heeft bij zorginkoop de inkoper weliswaar formeel de regierol, maar vult deze in de praktijk – om verschillende redenen - vaak onvoldoende in. De regierol vergt bij iedere vorm van samenwerken andere competenties, zoals adequaat contracteren; met betrokkenen afstemmen; en informatie, kennis en kunde benutten. En dit op het niveau van de individuele burger, de wijk of regio en zelfs ook landelijk.

 

Moed en leiderschap

Dit alles begint bij onderling vertrouwen, vooral tussen zorgverleners en zorgverzekeraars. Vertrouwen is nodig voor het aangaan van partnerships voor de lange termijn. De eerste stap naar vertrouwen vergt moed en leiderschap met een visie. Verder vraagt het van iedereen vooral ook doen en doorzetten.

 

Zorg is ook van en door de politiek. Zij kan wel vinden dat de burger steeds langer in verschillende rollen moet participeren in onze maatschappij, maar dan moet zij wel de juiste kaders schetsen, juiste instrumenten bepalen en deze tijdig blijven aanpassen. Dat vraagt steeds om tijdige en soms pijnlijke keuzes. Vooral ook van de politiek, net als van zorgverleners en zorgverzekeraars.

Alleen door herkenbare keuzes en goede samenwerking kunnen zorgverzekeraar en zorgverleners van waarde zijn en de ‘wenselijke en adequate ondersteuning’ bieden, zodat de burger daadwerkelijk blijft participeren in de maatschappij.

 

Om dit alles te bereiken moeten we het model voor zorginkoop een nieuwe kans geven, sterk gebruikmakend van partnerships en lange-termijn samenwerkingsrelaties. Daarvoor is een andere werkwijze nodig in zorginkoop en daarnaast ook andere vormen van zorginkoop. Zo rechtdoend aan de veranderende zorgvraag van iedere burger en passend bij onze steeds veranderende samenleving. En de zo belangrijke solidariteit en betaalbaarheid.

 

Door: Frank Kraus, zelfstandig managementconsultant voor zorginstellingen en zorgverzekeraars. Hij ondersteunt organisaties daarnaast bij het zaken doen in Dubai en de Emiraten.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De noodzaak van nieuwe zorginkoop: Deel 3

Meer artikelen met dit thema

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec om 16:15 uurtimer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec om 13:30 uurtimer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
Bevlogen Tandartsen werkt aan initiatieven zoals een ‘zzp-maatschapmodel’, richtlijnen voor salarisstructuren, een kennisbot voor regelgeving en actiemiddelen voor conflicten. (Foto: Bevlogen Tandartsen)
flash_onNieuws

Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’

18 nov om 12:00 uurtimer4 min

De tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 12:30 uurtimer2 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…

Lees verder »
flash_onNieuws

Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'

8 okt om 14:30 uurtimer5 min

Uit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Lees verder »