Huisartsen bereiken akkoord over financiële steun in coronacrisis

timer 3 min
Er komt een pakket aan financiële maatregelen voor huisartsen. LHV, VPH, InEen, NZa en de zorgverzekeraars zijn het daarover eens geworden. De gemaakte afspraken zorgen voor voldoende financiële armslag voor huisartsenpraktijken en -posten om met het hele team door deze crisis te komen. In het tweede kwartaal mogen praktijken eenmalig €10 per patiënt in rekening brengen.

Deze financiële steun moet de continuïteit van huisartsenpraktijken en -posten waarborgen. Huisartsen kunnen zich blijven richten op de sterk wisselende zorgvraag in de coronacrisis. Praktijkhouders en huisartsenposten kunnen door de maatregelen hun personeel behouden en de samenwerking met waarnemende huisartsen in stand houden. Er is gekozen voor algemene maatregelen, omdat deze voor huisartsen het meest eenvoudig uit te voeren zijn en het snelst te regelen.

 

Uitgangspunt zijn lage administratieve lasten, een zo kort mogelijke periode van onzekerheid en snel in te voeren maatregelen. Doel is financiële rust voor huisartsen in de coronacrisis, zodat zij zich met hun voltallige team kunnen focussen op de huidige en komende zorgvraag. De beroepsorganisaties zijn tevreden met het resultaat. ‘Dit is voor huisartsen en huisartsenorganisaties in ieder geval een zorg minder’, zegt LHV-voorzitter Ella Kalsbeek.

 

Maatregelen en tegemoetkomingen voor huisartsenpraktijken:

1. Aanpassing voorwaarden voor declaratie van de tarieven voor intensieve zorg. Het intensieve zorgtarief mag worden gedeclareerd voor visites aan patiënten die (mogelijk) besmet zijn met het coronavirus. Wijziging met terugwerkende kracht tot 1 maart jl.

 

2. Nieuwe module voor dekking extra kosten en continuïteit bedrijfsvoering. De verzekeraars hebben toegezegd een extra module in te regelen waarmee alle huisartsenpraktijken eenmalig €10 per patiënt in rekening kunnen brengen, dat kan per medio april. De ontwikkeling van productie en kosten wordt nauwgezet gemonitord (o.a. op basis van Vektis-data) om te kunnen beslissen wat er in het derde kwartaal nodig is.


3. Tijdelijk opschorten van de contractuele voorwaarden voor declaratie van moduletarieven en ketenzorgtarieven. De NZa en zorgverzekeraars zijn hiermee akkoord en zullen de declaraties coulant behandelen.


4. Praktijken met acute financiële problemen. Praktijken die ondanks bovenstaande maatregelen in de financiële problemen komen, kunnen zich melden bij de preferente zorgverzekeraar. Zorgverzekeraars maken hiervoor een lijst met contactgegevens van de zorgverzekeraars. 


Voor huisartsenposten (ANW-zorg):

1. Opslag op uurtarief. Tijdelijke mogelijkheid om huisartsen die extra worden ingeroosterd vanwege corona een opslag van € 15 op de € 78 te mogen betalen (conform de bestaande regeling bij samenwerking met de SEH of ambulancezorg).

 

2. Extra kosten verrekenen. Tijdelijke mogelijkheid om het maximale budget van 110% van een huisartsenpost te kunnen overschrijden vanwege extra gemaakte kosten vanwege corona. 

 

Vervolgstappen 

Op korte termijn praten LHV, VPHuisartsen en InEen verder met de NZa en ZN over de financiële steunmaatregelen. Ook blijven organisaties de praktijkhouders op de hoogte van de uitwerking en de wijze van declareren, evenals de invulling van de extra module met €10. 

 

De beroepsorganisaties doen een beroep op praktijkhouders om detacherings- en waarneemcontracten nu niet op te zeggen, omdat met deze tijdelijke module daar geen financiële reden meer voor is. ‘Iedereen is nu en de komende tijd hard nodig om in deze crisistijd de huisartsenzorg toegankelijk en op niveau te houden.’

 

Ook roepen de organisaties huisartsen op om mee te werken aan de regionale afspraken en initiatieven om de coronazorg overdag gezamenlijk te organiseren, zoals is afgesproken met de verzekeraars.

 

Bron: LHV, Akkoord over financiële steun voor huisartsen

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Huisartsen bereiken akkoord over financiële steun in coronacrisis

Meer artikelen met dit thema

KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »

Hoe financieel gezond is jouw praktijk?

timer4 min

Je praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Palliatieve zorg thuis draait grotendeels op de huisarts en de wijkverpleging, maar het overleg en de coördinatie eromheen worden nu niet overal betaald. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis

timer3 min

De huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
flash_onNieuws

Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken

timer3 min

Agressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…

Lees verder »