Huisartsen bereiken akkoord over financiële steun in coronacrisis

dinsdag 31 maart 2020
timer 3 min
Er komt een pakket aan financiële maatregelen voor huisartsen. LHV, VPH, InEen, NZa en de zorgverzekeraars zijn het daarover eens geworden. De gemaakte afspraken zorgen voor voldoende financiële armslag voor huisartsenpraktijken en -posten om met het hele team door deze crisis te komen. In het tweede kwartaal mogen praktijken eenmalig €10 per patiënt in rekening brengen.

Deze financiële steun moet de continuïteit van huisartsenpraktijken en -posten waarborgen. Huisartsen kunnen zich blijven richten op de sterk wisselende zorgvraag in de coronacrisis. Praktijkhouders en huisartsenposten kunnen door de maatregelen hun personeel behouden en de samenwerking met waarnemende huisartsen in stand houden. Er is gekozen voor algemene maatregelen, omdat deze voor huisartsen het meest eenvoudig uit te voeren zijn en het snelst te regelen.

 

Uitgangspunt zijn lage administratieve lasten, een zo kort mogelijke periode van onzekerheid en snel in te voeren maatregelen. Doel is financiële rust voor huisartsen in de coronacrisis, zodat zij zich met hun voltallige team kunnen focussen op de huidige en komende zorgvraag. De beroepsorganisaties zijn tevreden met het resultaat. ‘Dit is voor huisartsen en huisartsenorganisaties in ieder geval een zorg minder’, zegt LHV-voorzitter Ella Kalsbeek.

 

Maatregelen en tegemoetkomingen voor huisartsenpraktijken:

1. Aanpassing voorwaarden voor declaratie van de tarieven voor intensieve zorg. Het intensieve zorgtarief mag worden gedeclareerd voor visites aan patiënten die (mogelijk) besmet zijn met het coronavirus. Wijziging met terugwerkende kracht tot 1 maart jl.

 

2. Nieuwe module voor dekking extra kosten en continuïteit bedrijfsvoering. De verzekeraars hebben toegezegd een extra module in te regelen waarmee alle huisartsenpraktijken eenmalig €10 per patiënt in rekening kunnen brengen, dat kan per medio april. De ontwikkeling van productie en kosten wordt nauwgezet gemonitord (o.a. op basis van Vektis-data) om te kunnen beslissen wat er in het derde kwartaal nodig is.


3. Tijdelijk opschorten van de contractuele voorwaarden voor declaratie van moduletarieven en ketenzorgtarieven. De NZa en zorgverzekeraars zijn hiermee akkoord en zullen de declaraties coulant behandelen.


4. Praktijken met acute financiële problemen. Praktijken die ondanks bovenstaande maatregelen in de financiële problemen komen, kunnen zich melden bij de preferente zorgverzekeraar. Zorgverzekeraars maken hiervoor een lijst met contactgegevens van de zorgverzekeraars. 


Voor huisartsenposten (ANW-zorg):

1. Opslag op uurtarief. Tijdelijke mogelijkheid om huisartsen die extra worden ingeroosterd vanwege corona een opslag van € 15 op de € 78 te mogen betalen (conform de bestaande regeling bij samenwerking met de SEH of ambulancezorg).

 

2. Extra kosten verrekenen. Tijdelijke mogelijkheid om het maximale budget van 110% van een huisartsenpost te kunnen overschrijden vanwege extra gemaakte kosten vanwege corona. 

 

Vervolgstappen 

Op korte termijn praten LHV, VPHuisartsen en InEen verder met de NZa en ZN over de financiële steunmaatregelen. Ook blijven organisaties de praktijkhouders op de hoogte van de uitwerking en de wijze van declareren, evenals de invulling van de extra module met €10. 

 

De beroepsorganisaties doen een beroep op praktijkhouders om detacherings- en waarneemcontracten nu niet op te zeggen, omdat met deze tijdelijke module daar geen financiële reden meer voor is. ‘Iedereen is nu en de komende tijd hard nodig om in deze crisistijd de huisartsenzorg toegankelijk en op niveau te houden.’

 

Ook roepen de organisaties huisartsen op om mee te werken aan de regionale afspraken en initiatieven om de coronazorg overdag gezamenlijk te organiseren, zoals is afgesproken met de verzekeraars.

 

Bron: LHV, Akkoord over financiële steun voor huisartsen

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Huisartsen bereiken akkoord over financiële steun in coronacrisis

Meer artikelen met dit thema

Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

11 jun om 15:45 uurtimer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »

Financiële gezondheid in zorgpraktijken: meer dan cijfers

28 mei om 15:30 uurtimer3 min

Een gezonde zorgpraktijk, dan denk je aan tevreden patiënten, een sterk team en kwalitatieve zorg. Maar hoe…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

27 mei om 14:00 uurtimer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:30 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »