Nieuwe bekostiging huisartsen: de 3 segmenten
Resultaatbeloning
Idee achter de nieuwe systematiek is dat de bekostiging meer ruimte biedt voor resultaatbeloning, innovatie en multidisciplinaire ketenzorg. Huisartsen die doelmatig doorverwijzen en voorschrijven of een bijzonder goede service en bereikbaarheid hebben kunnen daar vanaf 2015 door verzekeraars voor beloond worden. In de nieuwe tarieven en prestaties voor huisartsen is naast de basiszorg die huisartsen leveren ook ruimte gemaakt voor beloning van (gezondheids)uitkomsten.
Zorg in de buurt
De nieuwe prestaties en tarieven moeten er verder aan bijdragen dat zorg in de buurt steviger verankerd is. Het uitgangspunt daarbij is dat chronisch zieken en mensen met een complexe zorgvraag zo goed mogelijk dicht bij huis door de huisarts geholpen kunnen worden, waar nodig in samenwerking met bijvoorbeeld de wijkverpleegkundige en maatschappelijk werker. Deze zorg in samenwerking heet voortaan multidisciplinaire zorg.
Ingrijpende veranderingen
Voor huisartsen brengt dit ingrijpende veranderingen met zich mee. Om schokeffecten te voorkomen wordt de nieuwe bekostiging gefaseerd ingevoerd vanaf 1 januari 2015 tot en met 2018.
3 segmenten
De kern van de nieuwe bekostiging vormt de verdeling van de zorg die huisartsen leveren in drie segmenten.
Het eerste segment is de basiszorg, daarin zit het inschrijftarief en het consult voor de huisarts. Dit segment kent ook een aantal nieuwe prestaties, bijvoorbeeld 'Chirurgie'. Deze prestaties gelden nu nog als innovatief,, zogenaamde M&I-verrichtingen, vanaf 2015 is het reguliere huisartsenzorg. Het is de bedoeling dat komende jaren meer M&I-verrichtingen verdwijnen.
Het tweede segment biedt ruimte voor de multidisciplinaire zorg voor bijvoorbeeld diabetes en COPD: zorg die door huisartsen en andere zorgaanbieders gezamenlijk geleverd wordt vanuit een zorggroep. Het veld kan komende jaren voorstellen doen om nieuwe zorgprogramma's aan dit tweede segment toe te voegen, bijvoorbeeld voor ouderenzorg.
Het derde segment laat ruimte aan huisartsen en verzekeraars om samen afspraken te maken over beloning voor resultaten die zij in segment 1 en 2 leveren, bijvoorbeeld doelmatig doorverwijzen. Als patiënten direct bij de juiste specialist komen of niet onterecht worden doorverwezen, bespaart dat zorgkosten. Verzekeraars kunnen huisartsen daar nu voor belonen. Dit segment omvat ook een nieuwe prestatie Meekijkconsult. Dit biedt de mogelijkheid een specialist mee te laten kijken zonder dat de huisarts de patiënt verwijst. Eerste ervaringen wijzen uit dat dit veel onnodige verwijzingen kan voorkomen.
Lees meer over de bekostiging 2015
Nza: Tarieven en prestaties huisartsen 2015 bekend
LHV-dossier: Bekostiging 2015 en verder
Blog Anton Maes: Huisartsgeneeskunde in het zorgstelsel
Dag van de Praktijkhouder voor Huisartsen – 2 juni
Anton Maes, Karel Rosmalen (LHV) en Ferry Koper spreken op de Dag van de Praktijkhouder voor Huisartsen over de toekomst van de huisartsen zorg en nieuwe bekostiging die 1 januari ingaat.
Meer informatie en aanmelden op www.phdaghuisarts.nl
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minEind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…
LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'
4 minBeroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…
Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027
3 minGelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…
Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst
3 minDe LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…
Visser & Visser organiseert Prinsjesdagbijeenkomsten voor (zorg)ondernemers
2 minWelke impact hebben de plannen van Prinsjesdag op uw praktijk of zorgonderneming? Die vraag staat centraal…
ZIO breidt programma PlusPraktijk 2.0 uit naar 25 huisartsenpraktijken
4 minZorggroep ZIO, de regionale huisartsenorganisatie in de regio Maastricht-Heuvelland, breidt het programma…
Nieuwe cao Huisartsen in loondienst definitief: 8,25% loonsverhoging
4 minDe werkgeverspartijen hebben ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao Huisartsen in…

Reactie toevoegen