'Zorg aantrekkelijk doelwit cybercrime vanwege financiële data’
BlackBerry Cylance, voormalig smartphone-bouwer en inmiddels gespecialiseerd in cybersecurity, analyseerde de gegevens van 2500 klanten verspreid over de wereld. Bijna één op de tien onderzochte cybergevallen was gericht op een partij in de gezondheidszorg, signaleert vakblad Zorgvisie die het rapport ‘2020 Threat Report Highlights’ analyseerde.
Financiële data
De zorgsector is voor hackers vooral interessant vanwege de data. Financiële informatie staat vaak samen met persoonlijke data opgeslagen. Deze gegevens leveren op de zwarte markt geld op, omdat ze gebruikt kunnen worden voor identiteitsdiefstal of bankfraude. Zorginstellingen en –verzekeraars zijn daarmee een aantrekkelijk doelwit voor datadiefstal, concludeert BlackBerry.
Gijzeling
Ransomware is een andere belangrijke bedreiging voor de zorg, aldus BlackBerry. Daarbij worden gegevens gegijzeld: versleuteling maakt de gegevens ontoegankelijk tot er losgeld is betaald, vaak in de vorm van bitcoins of andere cryptovaluta. De Universiteit Maastricht werd eind vorig jaar getroffen door ransomware, waarop ze tussen de twee en drie ton aan losgeld betaalde.
Verhuur van software
Zorginstellingen zijn eerder geneigd om tot betaling over te gaan dan partijen in andere sectoren, omdat ze snel willen beschikken over hun medische gegevens. Deze afhankelijkheid maakt ze aantrekkelijker voor cybercriminelen. Daarbij is de beveiliging van deze instellingen niet altijd op orde, omdat ze vaker verouderde systemen gebruiken. Tegelijk zijn ze kwetsbaar door de groei van het 'internet of things' en netwerken van medische apparatuur. BlackBerry waarschuwt voor verdere groei van de cybercrime, omdat hackers hun software en diensten te huur aanbieden.
Links: BlackbBerry Cylance, 2020 Threat Report Highlights, Zorgvisie, ‘Zorginstellingen betalen snel voor gegijzelde gegevens’. Lees ook: KNMT en ANT waarschuwen voor ransomware aanvallen op tandartspraktijken .
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Hoe financieel gezond is jouw praktijk?
4 minJe praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…
‘Digitale toegang in de regio lukt alleen met nauwe samenwerking’
4 minRegionale huisartsenorganisaties investeren in digitale toegang tot zorg en welzijn, maar die toegang slaagt…
Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030
4 minDertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…
Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’
5 minRuim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…
'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank
5 minMag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…
Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde
4 minOnderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…
Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'
5 minSlimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Reactie toevoegen