Alleen meer tijd per patiënt is niet genoeg

timer 3 min
Thieu Heijltjes is oud-huisarts en was na zijn pensioen nog zes jaar actief als SCEN-arts. Hij is bestuurslid van het Toon Hermans Huis in Weert, een inloophuis voor mensen die met kanker worden geconfronteerd. Ook is hij actief als coach en teambegeleider. Bij MedischOndernemen schrijft hij recensies en reflecties over actuele thema’s in de huisartsenpraktijk. In deze column gaat hij in op de vraag: heeft de huisarts meer tijd nodig voor zijn patiënten?

Tegenwoordig hoor je de roep om meer tijd per patiënt. Dat klinkt goed, maar in mijn ogen levert alleen meer tijd uittrekken per consult niet zo veel op. Pas wanneer je dat koppelt aan intervisie, casuïstiekbesprekingen en geregelde overdrachtsbesprekingen, denk ik dat je gaat verdienen qua kwaliteit.

 

In veel praktijken functioneren huisartsen naast elkaar als kleine zelfstandigen, die ieder voor zich zijn of haar eigen patiënten verzorgen. Tijdsdruk is wel een belangrijke factor, maar meer tijd lost het omgaan met de verwachtingen van mensen en de angsten van artsen niet echt op. Dat lukt wel als de communicatie wordt geïntensiveerd. Dan pas komt men tot minder verwijzingen en betere zorg.

 

Voor het medisch overleg is het echter heel lastig om alle artsen regelmatig bij elkaar te krijgen. Vooral omdat zeer veel praktijken moeten werken met ‘waarnemers’. Soms is wel 30 tot 40 procent van de huisartsen in de dagelijkse praktijk waarnemer. De fiscale constructie om als ZZP'er te werken, maakt dat een grote groep huisartsen, die geen praktijkhouder zijn of willen zijn, werken op uurbasis. Fiscaal moeten ze meerdere werkgevers hebben en mogen niet aan één praktijk verbonden zijn. Daarnaast dienen praktijkhouders veel diensten te draaien op de huisartsenpost. Dus krijg je team maar eens bij elkaar.

 

Aan de ene kant hebben we groepspraktijken opgericht om goed samen te werken volgens NHG-standaarden of vanuit een eigen missie. Aan de andere kant is er een bonte verzameling van vrije huisartsen, die per uur werken. Als een van de huisartsen in een groepspraktijk ziek wordt en er tijdelijk een waarnemer moet komen, kun je alle idealen (minder verwijzen, positieve gezondheid) vergeten. Soms wordt er zo jaren ‘waargenomen’. En in een tijd zoals nu, met een huisartsentekort, loopt de uurprijs (vooral in avond-, nacht- en weekenddienst) dramatisch op. Praktijkhoudende huisartsen werken dan vele uren extra op de huisartsenpost en dreigen overbelast te worden. 

 

Ik ben er voor om huisartsenposten te gaan bemannen met eigen huisartsen of speciale spoedartsen. De zittende huisartsen hoeven dan niet meer belast te worden met extra diensten naast hun dagelijks werk als huisarts. Deze huisartsenpost-huisartsen krijgen dan een directe loondienstbetrekking bij een huisartsenpost en draaien hun uren op de post. Een situatie die overigens in veel Europese landen al bestaat. Zo was ik aangenaam getroffen door de gratis hulp van de Italiaanse huisartsenposten. Laten we de hybride structuur van praktijkhouders, die ook nog buiten de normale werktijd verantwoordelijk zijn, doorbreken. Dan komt er echt tijd en aandacht vrij om te werken aan een verbetering van de huisartsenzorg.

Geschreven door Thieu Heijltjes

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Alleen meer tijd per patiënt is niet genoeg

Meer artikelen met dit thema

Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Eind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

timer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking

timer4 min

Tandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent

timer3 min

Fysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »