Duurzaamheid en inclusiviteit zijn onlosmakelijk verbonden

donderdag 4 mei 2023
timer 3 min

Poeya Mohtadili: ‘Ik weiger grondstoffen verder uit te putten door nog meer zonnepanelen aan te schaffen’ (Foto: Claudia Kamergorodski

In onze zoektocht naar duurzaamheid zoeken we graag naar inspiratie aan de top: wie bereikt die het snelste? Wie is de beste? Wie is de volgende leider die ons laat zien hoe het moet? Maar zo vervallen we in dezelfde val van schaarste en individualisme die ons nu juist tot duurzaamheid dwingt. ’Duurzaamheid moet verankerd zijn in onze diverse kennis, in wederzijdsheid en in inclusiviteit’, stelt praktijkhouder Poeya Mohtadili.

Ook ik deed mee aan die race naar de top. We installeerden in totaal meer dan 150 zonnepanelen, scheiden in alle praktijken afval en lieten alle meubels duurzaam vervaardigen van gerecycled hout. Tot de dag van vandaag worden al onze balies gemaakt van bamboehout. En natuurlijk ben ik blij dat die er nu zijn: duurzaamheid gaat ook over de grote stappen en over individuele investeringen. Maar als we altijd maar het licht laten schijnen op individuele initiërende acties, zien we niet de oude wijsheden en lange patronen van resonantie die echte duurzaamheid definiëren. Bovendien is het proces naar duurzaamheid dan nooit echt duurzaam, omdat het niet geworteld is in gezamenlijkheid en draagvlak.

‘Zoom in op dagelijks proces’

Als praktijkhouder zoom ik uit en zie ik de praktijk als geheel. Daardoor nemen zonnepanelen meestal automatisch als optie de voorgrond. We kunnen echter ook naar het gewone werkproces kijken. Ingrid, een van onze meest ervaren assistentes, kwam bijvoorbeeld met het geweldig voorstel waarbij zij juist inzoomt op de dagelijkse processen: als een patiënt dezelfde dag terug komt voor nog een behandeling, kunnen we de losse instrumenten ook bewaren in een seal bag in plaats van ze opnieuw te autoclaveren? Dit bespaart naast veel stroom ook tijd, waardoor we nog betere zorg kunnen leveren en de relatie met de patiënt ook duurzamer wordt.

‘Ontwikkel ideeën die weerklank vinden’

Veel meer dan de visionair te spelen, wil ik in onze praktijken daarom een kweekvijver creëren. Daarin kunnen mensen vanuit hun persoonlijke en professionele dagelijkse ervaring nieuwe ideeën ontwikkelen die vervolgens weerklank vinden in de gehele organisatie. Duurzaamheid en inclusiviteit zijn voor mij dus onlosmakelijk verbonden. Mijn collega’s nemen kennis over duurzaamheid mee uit hun familie, culturele achtergrond en specifieke ervaringen.

‘Weiger grondstoffen uit te putten’

Voor mij is het Nederlandse beleid rond plastic zakjes hierbij een prachtige metafoor. In plaats van ze te verbieden, wil ik juist eren dat in heel veel gezinnen deze zakjes in een ecosysteem worden hergebruikt en zo hun eigen vorm van duurzaamheid vertegenwoordigen. Ik nodig mijn medewerkers uit om dergelijke kennis mee te nemen de praktijk in - niet alleen de kennis die ze uit dure cursussen kunnen halen. Want, om in het voorbeeld te blijven, ik weiger goede sier maken door over te stappen op eigenlijk nog veel meer vervuilende papieren zakjes. Of om grondstoffen verder uit te putten door meer zonnepanelen aan te schaffen.

‘Veranker echte duurzaamheid in wederzijdsheid’

Als we alleen denken vanuit schaarste, missen we de overvloed aan collectieve kennis en ervaringen die we in al onze diversiteit al vertegenwoordigen. Hoe mooi zou het zijn als meer zorgondernemers op zoek gaan naar het ‘plastic zakje’ in hun bedrijf en verder bouwen op de dagelijkse wijsheden om ons heen. Want juist in de zorg moet ook de weg naar duurzaamheid duurzaam zijn: verankerd in onze diverse kennis, in wederzijdsheid en in inclusiviteit.


Over Poeya Mohtadili

Poeya Mohtadili (38) studeerde tandheelkunde aan de ACTA. Hij leidt de Satiscare Zorggroep (2012), een organisatie met vijf mondzorgpraktijken. In 2021 opende hij de Dante Tanden-praktijk op de Zorgboulevard in Rotterdam Zuid, een Lifestyle en Experience Center voor multidisciplinaire preventieve zorg aan jeugd en gezin.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

all_inclusiveAchtergrondartikel

Betaalbare praktijkruimte is voor huisarts in Utrecht onvindbaar

26 jun om 15:00 uurtimer4 min

Niet alleen woningzoekenden hebben moeite om in Utrecht een plek te vinden, ook voor huisartsen is betaalbare…

Lees verder »
MO 2 2025 Duurzaamheid
flash_onNieuws

MedischOndernemen Magazine 2: 'Imperfect verduurzamen mag, iedere stap telt!'

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

De gezondheidszorg bevindt zich op een belangrijk kantelpunt. De toegenomen zorgvraag met toenemende zorgkosten…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Mitchell Evertsen en de missie van Caring Doctors: ‘Maak plantaardig eten standaard in de zorg’

10 jun om 15:00 uurtimer6 min

Mitchell Evertsen is basisarts ouderengeneeskunde en actief bij Caring Doctors, een organisatie die zich sinds…

Lees verder »

Fotograaf Marcel Versteeg presenteert Natuurscherm.com: Breng natuurbeleving in je praktijk!

9 jun om 14:45 uurtimer4 min

Beelden van de natuur hebben een bewezen positief effect op stress, stemming en zelfs pijnbeleving. Maar hoe…

Lees verder »
Huisarts Diana Lucassen - Foto: Claudia Kamergorodski
mic_external_onInterview

Huisarts Diana Lucassen en de duurzame huisartsenpraktijk: ‘Als iedereen kleine stappen zet, maak je samen een grote sprong’

3 jun om 13:30 uurtimer6 min

Huisarts Diana Lucassen is praktijkhouder in Medisch Centrum Vinkeveen én een bevlogen pleitbezorger van…

Lees verder »
Charissa van Bruggen - foto: VB Fysio & Leefstijl
mic_external_onInterview

Fysiotherapeut Charissa van Bruggen: ‘Elke dag blij dat we mensen weer een stapje verder laten lopen’

21 mei om 10:30 uurtimer6 min

Psychosomatisch fysiotherapeut Charissa van Bruggen combineert haar liefde voor beweging met…

Lees verder »
flash_onNieuws

KNMT lanceert voorlichtingsvideo over duurzaamheid

14 mei om 09:00 uurtimer3 min

Om patiënten bewuster te maken van meer duurzaamheid in de mondzorg en hun eigen rol daarbij, lanceert de KNMT…

Lees verder »
'De data zijn overtuigend en laten zien dat natuurinterventies effect hebben op gezondheid en welzijn.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Rutger de Graaf over ‘Natuur op Recept’: ‘We weten allang dat natuur helpt. Maar hoe organiseer je dat?’

9 mei om 12:30 uurtimer5 min
Rutger de Graaf heeft een verbindende rol binnen het programma ‘Natuur op Recept’. Het programma van Collectief…
Lees verder »