Huisarts is klaar met ‘onbereikbare thuiszorg’

timer 3 min
Deze week slaakte de Nijmeegse huisarts Patrick Jansen een noodkreet over de 'onbereikbare thuiszorg' bij een terminale patiënt. Hij twitterde: ‘Geen #thuiszorg beschikbaar in #nijmegen van de 20 (!) verschillende organisaties. Echt. Ik kan wel huilen.’ Jansens bericht leidde tot een storm aan reacties. ‘De coördinatie van de thuiszorg in Nijmegen is hopeloos’, stelt hij.

De oorzaak van het gebrek aan regie is de marktwerking, legt Jansen desgevraagd uit. 'Alleen in Nijmegen zijn al 25 tot 30 thuiszorgorganisaties, met allemaal hun eigen bureau, hun eigen management, eigen administratie en eigen website.'

 

Daar komt nog eens bij dat het thuiszorgpersoneel en masse vertrekt, zegt hij. 'Wijkverpleegkundigen die ik spreek zeggen dat alle gekwalificeerde personeel wegloopt. Ze beginnen voor zichzelf, dat levert meer op en ze krijgen minder administratieve rompslomp.' En het ontbreekt dus totaal aan regie. 'Er is geen coördinatie vanuit de organisaties, niet vanuit de zorgverzekeraar en niet vanuit de gemeente.’ (Lees hier:  Huisarts slaakt noodkreet over onbereikbare thuiszorg terminale patiënt)

 

Bezuinigen

En het probleem is structureel, aldus Jansen. ‘Anders zou ik niet zo gefrustreerd zijn. Er moet steeds meer bij mensen thuis gebeuren. Denk aan de palliatieve zorg voor ouderen, die thuis moeten blijven wonen. Die mensen zitten in de laatste fase van hun leven. Die hebben meer zorg nodig, maar die wordt niet geleverd. Daar loop ik elke dag als huisarts tegenaan. Ik zie elke dag dat mensen zorg tekort komen, niet de mogelijkheid hebben om even naar buiten te gaan of pas om 12 uur hun steunkousen aankrijgen. Aan de ene kant zegt de landelijke overheid dat mensen langer thuis moeten wonen, terwijl er aan de andere kant op wijkzorg wordt bezuinigd. De gemeente bezuinigt er hard op.’

 

Ja, want ook het SP-GroenLinks-college van Nijmegen bezuinigt flink op de sociale wijkteams. ‘De gemeente stuurde een prachtige tweet. Of we al contact op hadden genomen met het sociaal wijkteam. Dat kon niet, want dat team is uitsluitend ‘s ochtends bereikbaar. En verder weten ze ook niet welke thuiszorgorganisatie iemand beschikbaar heeft. Ze hebben geen regie.’ De schrijnende uitspraken van Jansen echoën nog lang na. 'Verpleegkundigen beginnen voor zichzelf.’ ‘Intussen ligt er iemand thuis dood te gaan.’ En: 'Het hoeft niet veel betoog dat dat allemaal wat efficiënter kan, vanuit bijvoorbeeld een of twee grote organisaties of wijkteams.’

 

Fusie verboden

Die observatie doet sterk denken aan een ander recent zorgdrama. Begin september vroeg zorgorganisatie Trimenzo, voor ouderenzorg en thuiszorg, in de Gelderse gemeente Voorst faillissement aan. De instelling was door de opgelegde marktwerking en extramuralisatie in de financiële problemen geraakt. (Lees hier:  Zorgorganisatie Trimenzo vraagt faillissement aan ) Ook daar liepen de verpleegkundigen weg en was er amper nieuw personeel te vinden. Trimenzo mocht van de Autoriteit Consument en Markt niet fuseren met een nabijgelegen organisatie in Apeldoorn. Maar nu is de instelling failliet en kan de curator op zoek gaan naar een nieuwe aanbieder die de organisatie wel overneemt. Echt wat je noemt marktwerking in de zorg, maar is de zorgvrager er iets mee opgeschoten?


Reageren? Stuur uw mail naar  Martin Zuithof


Lees het hele interview bij MedischOndernemen: Huisarts slaakt noodkreet over thuiszorg terminale patiënt: ‘Niemand heeft overzicht en coördinatie’ 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Huisarts is klaar met ‘onbereikbare thuiszorg’

Meer artikelen met dit thema

Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »