Geen compensatie transitievergoeding in 2019: wat nu?
Sinds de inwerkingtreding van de Wet werk en zekerheid (WWZ) in juli 2015 hebben werknemers recht op een transitievergoeding bij beëindiging van de arbeidsovereenkomst die twee jaar of langer heeft geduurd. Dat geldt ook voor werknemers die worden ontslagen wegens langdurige arbeidsongeschiktheid. Voor deze inwerkingtreding hadden deze langdurig zieke werknemers geen recht op een vergoeding bij beëindiging van het dienstverband. De nieuwe regeling viel bij veel werkgevers dan ook niet in goede aarde. Zij hebben de plicht om twee jaar lang het loon door te betalen tijdens ziekte, moeten vaak kosten maken voor de re-integratie van de werknemer en daar komt deze transitievergoeding dan nog bovenop.
Ontlopen
Werkgevers proberen om die reden geregeld het moeten betalen van de transitievergoeding te ontlopen door het dienstverband na twee jaar ziekte niet te beëindigen en de werknemer in dienst te houden. De loondoorbetalingsverplichting eindigt na twee jaar waardoor een zogenaamd ‘slapend’ dienstverband ontstaat. Hierover hebben diverse rechters hun zorgen geuit, maar een werknemer kan juridisch niet afdwingen dat diens werkgever het dienstverband na twee jaar zieke beëindigt.
Wetsvoorstel
Vorig jaar heeft minister Asscher om die reden voorgesteld dat werkgevers de aan langdurig zieke werknemers betaalde transitievergoeding mogen terughalen uit het Algemeen werkloosheidsfonds. In ruil daarvoor zou de uniforme premie dan worden verhoogd. De wet zou per 2019 in werking moeten treden. Met terugwerkende kracht zouden de transitievergoedingen die vanaf 1 juli 2015 zijn uitgekeerd, worden terugbetaald.
Advies
Helaas is dit wetsvoorstel onlangs, op 19 april 2017, controversieel verklaard. De Tweede Kamer zal het wetsvoorstel pas weer gaan behandelen als het nieuwe kabinet is gevormd. Voorlopig bestaat hierover dus nog onzekerheid.
Ik adviseer werkgevers in de meeste gevallen toch te kiezen voor een beëindiging van de arbeidsrelatie. Dit ook om te voorkomen dat de betreffende werknemer op enig moment weer herstelt en tewerkgesteld wil worden. Of de met de beëindiging van de arbeidsrelatie verschuldigde transitievergoeding nog kan worden teruggevorderd, zal de tijd leren.
Mr. Miriam Ruijters, Jurist bij VvAA Rechtsbijstand

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’
11 mei om 12:00 uur5 minMascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…
Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’
7 mei om 17:15 uur5 minHoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…
Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’
6 mei om 13:10 uur5 minVerzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…
‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers
4 mei om 12:45 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…
LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl
29 apr om 16:30 uur4 minUit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…
Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'
28 apr om 13:45 uur5 minWat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…
Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie
27 apr om 16:00 uur4 minEen correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…
NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit
16 apr om 10:00 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Reactie toevoegen