Praktijkhouder moet verantwoordelijkheid nemen bij fraude assistente

woensdag 14 december 2016
timer 2 min
Een huisarts is door het tuchtcollege veroordeeld omdat hij geen gepaste maatregelen had genomen tegen zijn frauduleuze assistente. Het leverde de huisarts een voorwaardelijke schorsing uit het BIG-register van zes maanden op met een proeftijd van twee jaar.

De huisarts wordt aangeklaagd door de ex van zijn assistente. De doktersassistente heeft zonder overleg met de huisarts een Chlamydiatest laten uitvoeren voor de broer van een vriendin (een apothekerassistente), op naam van de (inmiddels) ex-vriend van de doktersassistente. Hij wist hier echter niets van. Uit de test bleek dat de broer van de apothekersassistente inderdaad Chlamydia had. Hoewel de dokterassistente geprobeerd heeft de gegevens te wissen uit de systemen, is toch een deel van de uitslag teruggevonden. De ex-vriend van de doktersassistente, op wiens naam de test was uitgevoerd, klaagt de huisarts aan omdat hij volgens de ex niets doet tegen de frauduleuze activiteiten van de assistente. Naast de fraude met de test zou zij namelijk samen met de apothekersassistente ook illegaal medicijnen hebben verhandeld. Ook hiertegen heeft de huisarts geen maatregelen genomen.

 

De huisarts geeft in zijn verweer aan dat de assistente op eigen gezag de Chlamydiatest heeft laten uitvoeren. Hij voert aan dat zijn assistente en haar ex in een conflictsituatie zitten. Nadat hij van de vermoedens van de fraude met medicijnen hoorde, heeft de huisarts contact gezocht met de apotheek waar geen bewijzen zijn gevonden. Hij heeft zijn assistente hier niet mee geconfronteerd. Wel heeft de huisarts de assistente in een gesprek over haar functioneren ontslag aangeboden, maar vanwege de financiële consequenties heeft hij het ontslag niet doorgezet.

 

Oordeel

Het tuchtcollege noemt het zeer zorgelijk dat de huisarts zich niet verantwoordelijk voelt voor de activiteiten van zijn assistente. Hij had haar terecht moeten wijzen op haar niet-integere en onzorgvuldige handelen. De huisarts wordt verweten dat hij geen enkel inzicht heeft getoond in de ernst van de zaak: de assistente heeft een vertrouwenspositie en die positie heeft ze misbruikt. Daarmee is de integriteit van de ex. Een verantwoordelijk praktijkhouder moet in zo’n situatie maatregelen nemen en ketenpartners op de hoogte brengen, aldus de tuchtrechter.

 

De huisarts heeft een voorwaardelijke schorsing uit het BIG-register van zes maanden met een proeftijd van twee jaar opgelegd gekregen.

 

Lees hier de complete uitspraak.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

11 jun om 15:45 uurtimer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »

Financiële gezondheid in zorgpraktijken: meer dan cijfers

28 mei om 15:30 uurtimer3 min

Een gezonde zorgpraktijk, dan denk je aan tevreden patiënten, een sterk team en kwalitatieve zorg. Maar hoe…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

27 mei om 14:00 uurtimer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:30 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »