Zowel huisartsen als specialisten bezorgd over gegevensuitwisseling zorg
Op meerdere plekken in het land is de toegang van huisartsen tot ziekenhuisportalen verslechterd, meldt de LHV. Huisartsen kunnen niet altijd de medische gegevens inzien van patiënten, die zij naar het ziekenhuis hebben verwezen. Hierdoor moet de huisarts wachten tot de specialist uit het ziekenhuis een terugkoppeling geeft.
Daarnaast mogen gegevens vanuit Wet langdurige zorg (Wlz)-partijen niet gedeeld worden met huisartsenpraktijken zonder expliciete toestemming van de patiënt. Met als gevolg dat huisartspraktijken niet standaard geïnformeerd worden wanneer een patiënt overgaat van de zorgverzekeringswet naar de Wlz. Ten slotte melden huisartsen steeds vaker door derden benaderd te worden met het verzoek om medische gegevens te verstrekken.
LHV is van mening dat de huidige regels voor gegevensuitwisseling in de zorg soms in strijd zijn met het belang van goede patiëntenzorg. Inzicht in de actuele medische gegevens van patiënten is volgens de vereniging van groot belang om goed te anticiperen op de gezondheidstoestand.
Dagelijkse uitwisseling gebrekkig
Eerder uitten medisch specialisten al hun bezorgdheid over de gegevensuitwisseling in de zorg. Uit de peiling van de Federatie Medisch Specialisten kwam naar voren dat 55 procent van de deelnemende medisch specialisten dagelijks te maken heeft met gebrekkige gegevensuitwisseling en 34 procent wekelijks. Dit heeft onder andere gevolgen voor de patiëntveiligheid, dubbele diagnostiek, administratielast en onbegrip bij patiënten, melden de specialisten.
FMS-voorzitter Marcel Daniëls meent dat het onderwerp absolute prioriteit moet hebben. 'Ik denk weleens; als het technisch zo ingewikkeld is om de epd’s te koppelen geef mij dan maar de inlog van de epd’s van andere ziekenhuizen.' 93 Procent van de respondenten denkt dat het een voordeel kan zijn als medisch specialisten leesbevoegdheid hebben in de epd’s van andere zorginstellingen.
Lees meer over de peiling van de Federatie Medisch Specialisten: Medisch Ondernemen, Peiling specialisten: 'Gebrekkige gegevensuitwisseling risico voor patiëntveiligheid’
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank
5 minMag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…
Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde
4 minOnderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken
3 minAgressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…
Neergestoken tandarts Anett Wenzel: 'Zonder dossier gaan mijn alarmbellen rinkelen'
4 minTandarts Anett Wenzel uit Utrecht neemt geen nieuwe patiënten meer aan die geen dossier kunnen overleggen. Dat…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…
LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'
4 minBeroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…
Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027
3 minGelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…

Reactie toevoegen