Hoe voorkomt u een schadeclaimprocedure?
Per 1 januari volgend jaar wordt, ondanks protesten van brancheorganisaties, het geschillendeel van de Wkkgz (Wet Kwaliteit Klachten en Geschillen in de zorg) van kracht. Dit betekent onder andere dat ontevreden patiënten, als ze er met de tandarts en een klachtenfunctionaris niet uitkomen, een schadeclaim kunnen indienen bij een geschilleninstantie (voor de mondzorg is die nu in oprichting).
Grote impact
“Een claim bij de geschilleninstantie indienen is vrij eenvoudig. Een financiële vergoeding kan nu alleen via de civiele rechter worden afgedwongen, maar dat is een lange procedure die proceskosten met zich meebrengt waarvan het onzeker is of de klager die terugkrijgt. De vrees bestaat daarom dat het aantal claims bij tandartsen zal stijgen”, vertelt Annemarie Smilde, senior jurist bij de VvAA. Bij de meeste klachten tegen tandartsen speelt immers een financieel belang, wat te maken heeft met het feit dat de tandartsenzorg voor volwassenen vaak niet of slechts beperkt is verzekerd.
Tijdens het congres Praktijk Anno Nu op 10 december vertelt Annemarie Smilde tijdens haar workshop hoe u kunt voorkomen dat u in een geschillenprocedure verzeild raakt. “Want vergis u niet, onderzoek naar de ervaringen van tandartsen met procedures laat zien dat de impact op de praktijkhouder groot is. Het werkplezier heeft er zwaar onder te lijden.” Ook geeft ze tips voor als u toch in zo’n procedure terechtkomt en wat de gevolgen van de uitspraak kunnen zijn. Zo vraagt u zich misschien af of de aansprakelijkheidsverzekering een toegewezen claim dekt.
Klachten vroeg signaleren
Alvast een tipje van de sluier van Smilde’s workshop:
“Bij het voorkomen van klachten is het belangrijk al heel vroeg in te spelen op signalen van onvrede. De assistentes spelen hier een belangrijke rol in. Misschien is het maar iets heel kleins in uw ogen: 20 minuten wachttijd door een spoedgeval bijvoorbeeld. Kleine ontevredenheden kunnen zich opbouwen. Uitleg of excuses kunnen veel verschil maken."
“Zorg dat mensen reële verwachtingen hebben, bijvoorbeeld over hoeveel pijn ze zullen hebben na de behandeling of over de kans dat er iets mis gaat.”
“Als iets anders loopt dan verwacht: vertel het gewoon. Wacht niet af of mensen er iets van merken.”
Wilt u Annemarie Smilde’s workshop volgen en goed voorbereid 2017 in? Meld u dan nu aan voor het congres Praktijk Anno Nu op 10 december in Utrecht.

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
‘Stand van de zorg’ van NZa: ‘Mondzorg voor een dubbele uitdaging: personeelstekort en zorgmijding’
31 okt om 13:00 uur4 minDe mondzorg in Nederland staat onder toenemende druk door een combinatie van personeelstekort…
Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving
16 okt om 16:00 uur5 minWe staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…
Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’
2 okt om 13:00 uur5 min‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’
19 sep om 09:15 uur4 minEenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…
IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden
11 sep om 16:15 uur4 minTandartsen en orthodontisten steunen massaal bezwaarprocedure KNMT tegen NZa
20 aug om 11:30 uur4 minArjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’
21 jul om 17:45 uur6 minArjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…
Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’
16 jul om 11:30 uur2 minDe twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…
    
Reactie toevoegen